.
Németország
2015. X. 16. November 1-jétől valamennyi EU-n kívüli nyugat-balkáni állam biztonságos származási országnak számít, így az onnan érkezett, becslések szerint több százezer menedékkérőt gyorsabban haza lehet toloncolni, és a berlini vezetés reményei szerint a biztonságos származási ország besorolás csökkenti az ösztönzést arra, hogy a szegénység és kilátástalanság miatt hazájukat elhagyó nyugat-balkáni emberek "bevándoroljanak" a német menekültügyi rendszerbe. A védelemre nem szoruló embereket vonzó úgynevezett rossz ösztönzők kiiktatását szolgálja egy sor további új szabály is; csökkentik a készpénz arányát a menedékkérők juttatásaiban, 6-ról 3 hónapra korlátozzák az ország elhagyására kötelező hatósági határozat felfüggesztésének maximális idejét, és aki nem távozik önként, attól a szállást és az élelmet leszámítva minden juttatást megvonnak, és eltűnését megakadályozandó nem közlik előre, hogy mikor toloncolják ki. A menekültstátus megszerzésére esélyes menedékkérők beilleszkedését szolgálja, hogy megnyitják előttük az ingyenes nyelvi és integrációs kurzusokat, amelyeken eddig csak a menekültek vagy befogadottak vehettek részt, és szélesítik munkavállalási lehetőségeiket. A reform új alapra helyezi a menekültügy finanszírozását, a menedékjogi kérelem elbírálásáig fizetett havi 670 eurós fejkvótával a szövetségi kormány átvállalja a menedékkérők ellátásáért felelős tartományoktól a menedékkérők számának és az eljárások átfutási idejének bizonytalanságából fakadó pénzügyi kockázatot.
Kazahsztán
2015. X. 16. Putyin orosz elnök szerint előadódhat, hogy afgán fegyveres felkelők szivárognak be Közép-Ázsiába. A politikus szerint válság közeli állapotok uralkodnak Afganisztánban, és felszólította közép-ázsiai kollégáit, készüljenek fel egy esetleges támadás együttes visszaverésére. Az orosz államfő erről a kazahsztáni Burabajban beszélt, a Független Államok Közösségének (FÁK) és az Eurázsiai Gazdasági Szövetség gazdasági tanácsának kétnapos csúcstalálkozóján. Türkmenisztánnak, Tádzsikisztánnak és Üzbegisztánnak van közös határa Afganisztánnal. Becslések szerint 5-7 ezer FÁK-állampolgár harcol az IÁ soraiban - mondta Putyin. Mintegy 2500-an közülük orosz állampolgárok. A FÁK-államok vezetői csúcstalálkozón nyilatkozatot fogadtak el egyebek között a nemzetközi terrorizmus elleni harcról és a tagországok katonai együttműködésének koncepciójáról a 2020-ig terjedő időszakra. Ezenkívül döntést hoztak határvédelmi és egyéb intézmények közös csoportjának létrehozásáról a külső határokon esetleg bekövetkező válsághelyzetek kezelésére. (Forrás: MTI)
Szíria
2015. X. 16. Naponta közel száz, menekültnek álcázott szélsőséges fegyveres lépi át a szír-török határt - közölte Kartapolov tábornok, az orosz fegyveres erők helyettes vezérkari főnöke Moszkvában. A rádiólehallgatásokon is alapuló felderítési információik szerint a szíriai Aleppó tartomány Dzserablúsz körzetében az iszlám állam (iá) fegyveresei, míg az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szíriai szárnyának számító an-Nuszra Front tagjai a törökországi Hatay tartományban lévő Reyhanli körzetbe lépik át a határt tömegesen, Minden éjszaka átlagosan százan a menekülteknek fenntartott határátkelőkön lépnek be Törökországba. (Forrás: MTI)
.