.
Magyarország
2015. VII. 9. A magyar-szerb határ lezárása után előfordulhat, hogy a magyar-horvát határszakasz is bekerül a menekültek lehetséges útvonalai közé. Magyarországot elhagyva a Duna néhány kilométer után szerb területen halad már, így az sem zárható ki, hogy a migránsok a folyót használják majd fel céljaik eléréséhez. A rendőrség - függetlenül a jelenlegi migrációs hullámtól - több éve folyamatosan fejleszti a Duna mohácsi szakaszán a határőrizeti rendszert. A járőrök kishajókkal teljesítenek szolgálatot, és zajlik az államhatártól a mohácsi határkikötőig a folyamatos megfigyelést biztosító radarrendszer kiépítése is. (Forrás: MTI)
2015. VII. 8. A hidegfront érkezése előtt megdőlt az országos és a fővárosi melegrekord, Budakalászon, 39,3 fokig melegedett a levegő. Mostanáig ezen a napon Baján volt a legmelegebb 1957-ben (39,1 Celsius-fok). /Forrás: MTI/
2015. VII. 7. Az ezen a napon a fővárosban mért legmagasabb hőmérsékleti rekord mostanáig 35,5 fok volt, amelyet 2012-ben mértek. Csaknem 2 fokkal melegebb volt most Újpesten, az új fővárosi rekord 37,3 fok lett. Az országos napi melegrekord is csaknem 1 fokkal meghaladja az 1957-es 37,8 fokot. Békéssámsonban 38,7 fokig emelkedett a hőmérséklet. (Forrás: MTI)
2015. VII. 3. A menekültüggyel összeadódik négy-öt természetű ügy. Adódik a népvándorlás kérdése, miszerint egy modernkori népvándorlásról beszélhetünk, vagy válságövezetből érkeznek menekültek. Felmerül, hogy a menekült jó dolog-e. Van, aki azt gondolja, az a jó, ha a társadalom sokszínű. Vannak olyan országok, melyeknek olyan borzalmasak a demográfiai mutatói, hogy saját erőből nem remélhetik a megújulást. Van, melyiknek nincs munkaereje. És még felmerül az a keresztény erkölcsi kérdés is, miszerint segítsük meg felebarátainkat. A mi helyzetünk mindenki másétól különböző. Nem vagyunk frontország, melynek meg kellene állítani a menekültáradatot, mégis ez a helyzet állt elő, mert például a görögök nem fogják meg a bevándorlókat, és azok rázúdulnak Magyarországra. Nem akarunk olyan ország lenni, melyre úgy tekintenek, hogy segíteni tud a terhek vállalásában Görögországnak és Olaszországnak. Nem vagyunk teljesen egyedül, a bolgár helyzet közel van a magyarhoz. Nekünk magyaroknak ragaszkodni kell az önvédelem első számú alapelvéhez, miszerint a kérdésben csak mi dönthetünk. A schengeni övezet egyik külső határa vagyunk. Amikor megvédjük Magyarországot, megvédjük az Európai Uniót is. A baloldal szenved leginkább abban a betegségben, hogy illúziói vannak a bevándorlással kapcsolatban. Európa teljesítmény nélkül is garantálja az emberek ellátását - mondta a kormányfő. Elhibázottnak nevezte az európai politikát, mellyel a jelenlegi népvándorlás a többszörösé nőhet. Nekünk érdekünk Szerbia Európai Uniós integrációja, hogy az EU déli határa ne a szerb-magyar határ legyen. Érdekünk az is, hogy jó élet legyen az ottani magyarságnak. (Forrás: MTI)
2015. VII. 2. Közös adatbázist készít a migránsokról Magyarország, Szerbia, Ausztria és Németország. A közös adatbázis indoka, hogy sokan dokumentumok nélkül érkeznek, így nehéz őket azonosítani. Így megjelenhetnek olyan személyek is, akiknek mások a céljai. (Forrás: MTI)
2015. VII. 1. A migrációs kérdés, "a modern kori népvándorlás" kezelése, vagyis a magyar határőrizet helyreállítása sem olyan tényező, amely eltávolíthatná egymástól Magyarországot és Szerbiát - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Kitért a szerb privatizációra, amellyel kapcsolatban kijelentette: Magyarország sosem akart gazdasági előnyöket szerezni külföldön úgy, hogy a helybeliek azt nem fogadják örömmel. Ezért minél szélesebb tájékoztatást kért szerb kollégájától az ottani privatizációról, és szorgalmazta, hogy "jelöljék meg azokat az ágazatokat, amelyekben a szerbek szívesen látnak bennünket". Vucic Aleksandar szerb miniszterelnök kérte, hogy a magyar vállalatok minél aktívabban és minél nagyobb számban vegyenek részt a szerbiai privatizációban. Elmondta, hogy 35 magyar cég már szerepel ebben a folyamatban; többségük mezőgazdasági, élelmiszer-ipari területen érdekelt. Felhívta rá a figyelmet, hogy a magyar befektetők nemcsak a Délvidéken, hanem Szerbia többi részén is jó feltételekkel találkoznak. Hangsúlyozta: szeretnék, ha minél több magyar cég érkezne Szerbiába, és nemcsak kis- és közepes vállalkozások, hanem nagyvállalatok is. (Forrás: MTI
2015. VII. 1. Magyarország az ötödik legnagyobb befektetővé lépett elő Szerbiában. Az Eximbank 45 millió euro-s hitelkeretet hoz létre annak érdekében, hogy a magyar és a szerb vállalatok közötti együttműködés pénzügyi hátterét biztosítani tudják. Az Eximbank szintén elkezdte belgrádi képviseletének előkészítését. Magyarország megkezdi a közép-európai kereskedelem-fejlesztési hálózat kiépítését: hamarosan Újvidéken és Szabadkán nyitnak irodát. A két miniszterelnök megállapodásának megfelelően 2015. július végén visszaadják a forgalomnak a Röszke és Horgos közötti régi határátkelőhelyet, 2016-ban és 2017-ben pedig további egy-egy új határátkelőhely nyílik. A Mol Nyrt. és az OTP révén a magyar "zászlóshajók" már ott vannak Szerbiában, aktív szerepet játszanak a szerb piacon. (Forrás: MTI)
2015. VII. 1. Magyarország kénytelen megvédeni déli határait, de ez a lépés nem irányul Szerbia és a szerb nép ellen - jelentette ki Orbán Viktor kormányfő Budapesten, a magyar-szerb kormányülés után Vucic Aleksandar szerb miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatón. A magyar kormány álláspontja szerint nem menekült-, nem is gazdasági bevándorlási kérdésről van szó, hanem egy újabb kori népvándorlásról, amely nem zárul le egyhamar. A kormányfő szerint ugyanis illúzió, hogy az afrikai válságövezetekből csak addig érkeznek Európába emberek, amíg azok a területek nem pacifikálódnak. A kerítésügyet - közölte - a magyar kormány határőrizeti kérdésnek tekinti, nem pedig emberi jogi, külügyi vagy a kétoldalú kapcsolatok kérdésének. Aki jó szándékkal jön Magyarországra, felkeresheti a legális határállomásokat, de úgy nem lehet ide jönni, hogy az első itt megvalósított lépés törvénysértést valósít meg - fejtette ki. Hangsúlyozta, hogy a jó szerb-magyar kapcsolatokat, amelyekben ez az ügy kétségkívül problémát okoz, próbálják menteni és fenntartani. (Forrás: MTI) Magyarország és Szerbia tudatában van, hogy a következő évtizedben a két nép sorsa össze van kötve, akár Szerbia EU-tagsága folytán, az energiakérdésben, Oroszország okán, amelynek erősödő pozíciója is komoly kihívást jelent a térségnek - továbbá az amerikai jelenlét új formái és a népvándorlás miatt; ez öt komoly ügy, amely összeköt minket – mondta. (Forrás: MNO)
2015. VII. 1. Július elsejével egyesül a négy közszolgálati médiaszolgáltató, azaz a Magyar Televízió Nonprofit Zrt., Magyar Rádió Nonprofit Zrt., Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt. és Duna Televízió Nonprofit Zrt. A jelenlegi Duna Televízió Nonprofit Zrt.-vel beolvadás útján egyesül a másik három gazdasági társaság, és Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. elnevezéssel egyedüli közszolgálati médiaszolgáltatóként folytatja tevékenységét. A társaság rádiós, televíziós, online és hírügynökségi szolgáltatást egyaránt nyújt. (Forrás: MTI)
Délvidék
2015. VII. 2. A Közép-Európát, Magyarországot és a magyarságot érintő legfontosabb aktuális kérdésekről beszélt a XIII. Délvidéki Szabadegyetem megnyitóján Szijjártó, külgazdasági és külügyminiszter Kishegyesen. Hangsúlyozta, hogy jelenleg hat alapvető kihívással kell szembenéznie Közép-Európának, így Magyarországnak is: a háború Ukrajnában, Magyarország keleti szomszédainak befagyott területi vitái, az energiabiztonság kérdése, a gazdasági kihívások, a terrorfenyegetettség és a modern kori népvándorlás. Magyarország érdeke az, hogy minél hamarabb béke legyen Ukrajnában. Elmondta, hogy Budapest azt várja az Európai Uniótól, legyen bátrabb, amikor a keletre eső területekkel való kapcsolat szorosabbra fűzéséről van szó. Kiemelte, hogy az energiaellátás kérdése még mindig az egyik legégetőbb probléma Közép-Európában, és a térség érdeke az, hogy Törökországot egy nagy kapacitású gázvezeték kösse össze Közép-Európával. Az energiabiztonság mellett a versenyképesség csökkenése is problémát okozhat a jövőben Európában - állapította meg. Elmondta, hogy a terrorfenyegetettség és a modern kori népvándorlás bizonyos szempontból összefügg, a terrorszervezetek ugyanis gyakran az ilyen migrációt használják fel arra, hogy embereiket azokra a helyekre is bejuttassák, ahová amúgy nehezen tudnának bejutni. A magyar kormány által tervezett ideiglenes határzárral kapcsolatban kifejtette, hogy az nem Szerbia ellen irányul - Budapest és Belgrád között továbbra is kiemelkedően jók a kapcsolatok -, hanem egy kényszerhelyzetre kellett megoldást találni. Hozzáfűzte, hogy a kerítés nem a tisztességes szándékkal Magyarországra érkezőket szándékozik megállítani, hanem azokat, akik törvénytelen módon próbálkoznának. Ha ezen a határszakaszon fizikai akadály jön létre, akkor az embercsempészek valószínűleg más útvonalakat fognak keresni - tette hozzá. Pásztor, a délvidéki Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a július 1.-ei budapesti magyar-szerb kormánycsúcson történtekre hívta fel a figyelmet. Mint mondta: a vajdasági magyarok kikerültek abból a helyzetből, hogy "a kalapács és az üllő közé szoruljanak". Kiemelte, hogy olyan megállapodások születtek, amelyeknek az igazi haszonélvezői a délvidéki magyarok. Köszönetet mondott a magyar és a szerb kormánynak is azért, hogy meghallgatták a délvidéki magyarok igényeit, valamint a veszélyeket és a problémákat, és azokra megoldási lehetőségeket kerestek. (Forrás: MTI)
Austria
Jul 2, 2015 Iranian intelligence works in the Austrian capital with impunity, since the Iran nuclear talks began earlier in this week; the Iranian intelligence officers were watching everyone and recording everything. They’re shameless. They come right up to you, stick a camera in your face and ask where you’re from. Vienna 2015 is a world capital, and home to international organizations, like OPEC and the IAEA. The irony is that this is partly how the Iranians manage to get so many spies in to Vienna. The Iranians fill their delegations to those organizations and others with intelligence officers. The Austrians don’t make a very big deal about it because, for among other reasons, they want to do business with the Islamic Republic — indeed, the Austrians are so eager to see Iran open again that Austrian industries have occasionally skirted sanctions. Iranian diplomats, like foreign minister Zarif, have impressed their American counterparts and the Western press corps with their manners and sophistication. The reality is that their diplomatic efforts wouldn’t be half as meaningful if it weren’t for the Iranian intelligence officers swarming in the Marriott lobby and elsewhere like cockroaches. They’re here to remind Western officials, even the Austrian government, how Iran enforces agreements - not through international organizations like the IAEA. No, that’s simply a cover for Iranian spies. The way Tehran does it is through threats—backed by force of arms. Guns and bombs—yes, even in European cities. (Source: TheWeklyStandard): http://tinyurl.com/q9n2ohs
Földközi-tenger
2015. VII. 2. A Földközi-tengeren megkezdődött az illegális migráció elleni Európai Uniós haditengerészeti művelet első, felderítési szakasza. Az EUNAVFOR Med elnevezésű művelet célja az Észak-Afrikából - zömmel Líbiából - Európába áramló menekültáradat megfékezése, a menekültek ezreit lélekvesztőkön útnak indító embercsempészek elleni fellépés. Ez év első felében összesen mintegy 137 ezren érkeztek illegálisan a tengeren át Olaszországba, illetve Görögországba. Ugyanezen idő alatt 1867 fő fulladt a tengerbe az illegális migránsok közül. Ahhoz, hogy a líbiai partoknál tevőlegesen fellépjenek az EU-s haditengerészeti erők - például megsemmisítsék az embercsempészek hajóit -, az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazását várják. Ám Líbiában főként fenyegető kijelentések hangzanak el arra az esetre, ha az EU katonailag lépne fel a líbiai parti vizeken belül. Egyelőre mintegy ezer haditengerész, két tucat hajó, néhány felderítő repülőgép, tengeralattjáró, illetve számos drón (pilóta nélküli repülő eszköz) tartozik az EUNAVFOR Med kötelékébe. (Forrás: MTI)
Oroszország
2015. VII. 9. A Gazprom leállította a tervezett Török Áramlathoz csatlakozó oroszországi vezetékrendszer, a Déli Folyosó bővítését. Oroszország mindenképpen próbálná elkerülni Ukrajnát az Európába irányuló gáztranzit-szállításainak lebonyolításával. Ezt a célt szolgálja a Déli Áramlat-projekt, a Török Áramlat, és az új elképzelés, az Északi Áramlat kibővítése is egy újabb vezetékkel. (Forrás: MTI)
2015. VII. 7. A Gazprom leállította a tervezett Török Áramlathoz csatlakozó oroszországi vezetékrendszer, a Déli Folyosó bővítését, mert kételkedik abban, hogy "megtalálja a közös hangot" török partnerével. A 2506 kilométer hosszú oroszországi Déli Folyosót 2010-ben kezdték építeni. A nyizsegorodszkiji és a voronyezsi területen a Fekete-tengeri Anapáig két (keleti és nyugati) vezetékágat építettek volna ki. A Gazprom 714,7 milliárd rubelt költött volna rá, ennek csaknem 40 százalékát az idén hívták le. A Gazprom döntése következtében a Fekete-tengeri Anapáig - ahonnan a Török Áramlat tengeri szakasza indul - évente csak fele annyi orosz földgáz juthat majd el, mint amennyit eredetileg terveztek: évi 64 milliárd köbméter helyett 32 milliárd köbméter. A Gazprom nem számít arra, hogy a Török Áramlat kapacitása ennél több lesz. A Törökországba menő vezetéken az eredeti tervek szerint évi 63 milliárd köbméter földgázt akartak szállítani: 47 milliárd köbmétert Európába, 16 milliárd köbmétert közvetlenül Törökországnak. A Gazprom az első szállítást 2016 végére tervezte. A dél-oroszországi gázvezeték rendszer kiépítése helyett a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlat vezetéket bővítik. Nehezen haladnak a tárgyalások a Gazprom és törökországi partnerei között. Az orosz állami cég 7 hónap alatt csak azt tudta elérni, hogy a török hatóságok mindössze egy Fekete-tengeri vezetékág tervezési munkálataira adtak ki engedélyt. Az orosz-török kormányközi egyezmény még nem született meg. Törökországban június 7-én parlamenti választások voltak, amelyen a kormányzó párt vereséget szenvedett. A Gazprom a tenger alatt - a Déli Áramlathoz hasonlóan - négy, egyenként 15,75 milliárd köbméter továbbítására alkalmas vezetékágat akart építeni a Török Áramlat projekthez is. Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese június eleji tájékoztatóján határozottan kijelentette, hogy megépül a Török Áramlat első ága, és ennek nincs semmilyen kockázata. A beruházást május elején elkezdték. Medvegyev abban is biztos volt, hogy június végéig aláírják a beruházási megállapodást a Botas török céggel. Putyin, orosz államfő 2014. december elsején Ankarában jelentette be, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat gázvezeték megépítésétől és helyette - ugyancsak a Fekete-tenger alatt futó, majd Törökország területén haladó útvonalat épít, amelyet Török Áramlatnak neveztek el. Júniusban az orosz és a görög kormány képviselői Szentpéterváron szándéknyilatozatot írtak alá a Török Áramlathoz csatlakozó görögországi szakasz megépítéséről. (Forrás: MTI)
Szerbia
2015. VII. 7. Szervezett embercsempészet zajlik a szerb-magyar határon - jelentette ki Nógrádi, biztonságpolitikai szakértő. Éjszakai, a határsáv szerb oldalán tett látogatásakor azt látta, hogy másfél óra alatt, 100-120 fős csoportokban, mintegy ezren keltek át a határon. A migránsok mozgását modern mobiltelefonok használatával koordinálták az embercsempészek - közölte, megjegyezve: a szerb rendőrség nem akadályozza a mozgásukat. (Forrás: M1)
Szlovákia
2015. VII. 2. Beindult július 1.-én a kereskedelmi forgalom a Szlovákiát Magyarországgal összekötő gázvezetéken - jelentette be Cugurjan, az Eustream szlovák vezetéküzemeltető cég vezetője. Az évi 4,38 milliárd köbméter földgáz továbbítására alkalmas vezeték északra és délre egyaránt képes továbbítani az energiahordozót. Magyarország a vezeték révén rákapcsolódhat a nyugat-európai gázelosztó hálózatra, Szlovákia pedig az Adriai-tengerhez kap kijutást. Az összesen 110,7 kilométer hosszú csővezeték magyarországi szakasza 92,1 kilométer. A vezeték Vecsés és a szlovákiai Nagykürtöshöz közeli Felsőzellő között húzódik. A vezetéket 170 millió euro-ból építették, Szlovákia 21 millió euro-t, Magyarország 119 millió euro-t fizetett, az Európai Unió pedig 30 millió euro-val járult hozzá a terv megvalósításához. (Forrás: MTI)
Ukrajna
2015. VII. 1. Ukrajna ma reggeltől csak Szlovákia felől importál földgázt - mondta az Ukrtransgaz ukrán gázszállító cég sajtófőnöke. Ezt megelőzően az Ukrtransgaz bejelentette, hogy leállította a gázvásárlást Oroszországtól, miután előző nap a bécsi orosz-ukrán-EU tárgyalások eredménytelenül értek véget. A megbeszélés célja az volt, hogy megállapítsák az orosz gázárat a harmadik negyedévre. (Forrás: MTI)
Egypt
July 1, 2015 isis kills 50 Egyptian soldiers in Sinai Peninsula. If the terrorist group does control this territory, it would be a new milestone for the group's foothold outside of Iraq and Syria. The attacks took place in the Sheikh Zuweid area of north Sinai province, where a number of military checkpoints and installations were targeted. “Sinai Province,” the isis affiliate, claimed it had attacked 15 checkpoints, while others put the number closer to five. Northern Sinai has been under a government-imposed media blackout since 2013. A number of Egyptian soldiers were reportedly taken captive. Sinai Province has developed a real tactical proficiency - said Trager of the Washington Institute. “The Egyptian military campaign in Sinai has not sufficiently weakened the organization.” Sinai is just miles from the Gaza Strip. Winning over the local population is a cornerstone of any counterinsurgency.” The violence follows the killing of Barakat, Egypt’s top prosecutor. Barakat, who was killed in a daylight car bomb in Cairo on June 29, is the highest-ranking Egyptian official to die in the unrest that followed the ouster of Morsi, a Muslim Brotherhood leader and Egypt’s former president. (Source: DefenseOne)
Syria
2 July, 2015 isil holds heritage to ransom to fund fighters, US expert warns. Terrorist group functions as a modern racketeering operation through sale of plundered cultural objects. isil’s tightening grip on heritage sites such as the ancient city of Palmyra indicates its increasing reliance on the sale of plundered cultural objects to generate funds that it previously earned from kidnapping and oil smuggling. Isil dynamited two Muslim shrines near the ancient Roman site of Palmyra between 21 and 24 June—an act that is in line with Isil’s aggressive pillaging of Sufi and Shia holy places. The entire archeological site is now mined, although some experts are calling it a bluff to complicate any military efforts to retake the area. Isil is now strictly enforcing its requirement that looters in its territories buy licences to excavate.“Black markets are cultivated by them and then run by them. They’ll ban an object, like antiquities or cigarettes, and then control the black market for that object. The precedent for this approach was Al-Qaeda in Iraq (AQI), which raised 80% of its funds in the Anbar Province through theft in 2005 and 2006, according to documents seized from the terrorist organisation by US intelligence. A study of those files by the Rand Corporation showed that AQI taxed plunder, including antiquities, at rates set by Islamic jurisprudence in the eighth century. In a large, organised crime network, they’re destroying a few looted artefacts for the camera, but they’re actively selling most of it”. Looted objects now cross from Syria into Turkey and are transported westward and shipped away to dealers in Lebanon and Europe. Syrian antiquities recently turned up for sale in Sweden. Palmyrene funerary sculptures are stylistically distinct, as a fusion of Greek, Roman, Persian and Syrian influences. They are very identifiable and highly sought after on the antiquities market. some collectors suggest buying objects on the black market to provide them with a “safe haven” from oblivion. That “safe haven” buying worsens the problem. In buying those objects, you’re contributing to the transnational crime networks that support Isil and other groups’ terrorist activities. http://tinyurl.com/pfnkpyk
United States
Jul 1, 2015 ISIS Publishes Map of July 4th FBI Command Centers. FBI tells Fox News it is building command centers around US to monitor terror threats over July 4 holiday.
.