.
Európában Europe
Belgium
2014. V. 10. (szombat) A belga Külügyminisztérium informatikai rendszerét kibert-ámadás érte, ennek célja az ukrán válságot érintő információk lemásolása volt - közölte a belga kormány. A De Tijd napilap szerint a támadást az elmúlt hét végén Oroszországból indították.(Forrás: MTI)
Észtország
2014. V. 9. A NATO-főtitkára úgy vélekedett, hogy a NATO rövid időn belül befogadhatná tagjai közé Finnországot és Svédországot, ha ezt a két ország kérné. Rasmussen a Tallinni Egyetemen tartott előadást, majd válaszolt kérdésekre. Beszédében sajnálattal állapította meg, hogy Oroszország nem viszonyult építő szellemben a NATO partnerségi törekvéseihez, és "a jelek szerint most inkább ellenfelet, semmint partnert lát a NATO-ban". "Ez nem az a hozzáállás, amit mi előnyben részesítünk, de készek vagyunk arra, hogy megfeleljünk a kihívásnak" - tette hozzá. Szavai mintegy kiegészítették, illetve finomították Vershbownak, a NATO amerikai főtitkár-helyettesének május elsején Washingtonban tett, nagy visszhangot kiváltott kijelentését. Finnország és Svédország esetleges NATO-csatlakozásának gondolata a közelmúltban nem csupán magában a szóban forgó két országban merült fel. A Foreign Affairs című amerikai külpolitikai folyóirat április 30-i keltezéssel olyan írást közölt Andersson tollából, amely a növekvő orosz fenyegetésre adandó adekvát válaszként a finn és a svéd NATO-csatlakozás indokoltsága mellett érvelt. (Forrás: MTI)
2014. V. 5. A legnagyobb hadgyakorlatba fogott Észtország 1991-es függetlenné válása óta. A háromhetes gyakorlaton Észtország és a NATO-szövetségesek mintegy hatezer katonája vesz részt - amerikai, brit, francia, lengyel, litván, belga és holland alegységek is. Nagy-Britannia és Lettország gyalogos századokat, az Egyesült Államok egy légi deszant alakulatot, Litvánia felderítő alegységet küldött, Lengyelország három vadászgéppel és egy rakétákkal felszerelt légvédelmi alegységgel képviselteti magát, amelyhez belga katonák is csatlakoznak, míg Franciaország egy kibernetikai védelemre kiképzett alegységet küldött a gyakorlatra. (Forrás: MTI)
Fehéroroszország
2014. V. 9. Meg kell akadályozni az ukrán válság további kiterjedését - jelentette ki Lukasenka, fehérorosz elnök, aki szerint az ukrajnai forgatókönyv nem ismétlődhet meg Fehéroroszországban. Szerinte a fehérorosz hadsereg és a fegyveres erők készen állnak megvédeni az ország szuverenitását, megőrizni a békét, a kívülről eredő és a belülről jövő támadásoktól. (Forrás: MTI)
Lengyelország
2014. V. 9. Tusk, Donald, lengyel kormányfő szerint Putyin politikai játszmát folytat Ukrajnában és Ukrajna körül, de a nemzetközi közösségnek nem kellene hagynia, hogy az orosz elnök bevonja ebbe a játszmába. Ukrajna stabilitása szempontjából kulcsfontosságú a május 25-re tervezett elnökválasztás, Lengyelország és az Európai Unió (EU)segíteni szeretné a szavazás hatékony lebonyolítását - tette hozzá. Kijelentette, hogy az ukrán elnökválasztáshoz való hozzáállás lesz a szomszédos országok hitelességének igazi próbája. Hozzátette: "Minden államnak - beleértve Oroszországot is, ha az egész térség és Ukrajna javát akarja -, teljes mértékben támogatnia kell a politikai stabilizáció folyamatát, és segítenie kell az elnökválasztások megtartását, vagy legalábbis tartózkodnia kell annak akadályozásától." Tusk közölte, hogy folytatja konzultációit az európai vezetőkkel az energiaunió megteremtésére vonatkozó lengyel javaslatról, amelyik egyebek között csökkentené az EU-országok nagy részének egyoldalú energiafüggőségét, erősítené az EU tárgyalási pozícióját a külső kőolaj- és gázszállítókkal, és támogatná az európai energiaforrások és infrastruktúra fejlesztését. (Forrás: MTI)
2014. V. 9. Az ukrajnai helyzet és a válság megoldásának távlatai álltak Komorowski, lengyel elnök és Porosenko, ukrán elnökjelölt varsói tárgyalásainak középpontjában. Lengyel közlés szerint Porosenko kinyilvánította szándékát a lengyel-ukrán stratégiai partnerség fenntartására, valamint a kétoldalú együttműködésre Ukrajna európai integrációja, az önkormányzati reform, az energiabiztonság és a korrupció elleni harc területén. Porosenko újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy az önkormányzati reformhoz támogatást nyújtó lengyel szakértői csoport segíteni fog az ukrán alkotmányban eszközlendő szükséges változtatásokban és az ország decentralizálásának felgyorsításában. A közvélemény-kutatások szerint legnagyobb támogatásnak örvendő ukrán elnökjelölt köszönetét fejezte ki azért is, hogy Lengyelország felajánlotta segítségét az ukrán haderő reformjához. Fontosnak nevezte egy közös, lublini székhelyű lengyel-ukrán-litván dandár létrehozását. (Forrás: MTI)
2014. V. 9. Oettinger, energiaügyi EU-biztos, Novak, orosz energetikai miniszter, valamint Prodan, ukrán energetikai és szénipari miniszter május másodikán Varsóban tartott megbeszélésén megállapodott abban, hogy az orosz Gazprom, az ukrán Naftogaz és az Ukrtranszgaz 2014 május végéig garanciát ad az Európába irányuló gázszállítások zavartalanságára. A Naftogaz nem fizette ki a gázszámlákat februárban, márciusban és áprilisban, ennek ellenére a gázszállításokban nem volt fennakadás. Az Európai Bizottságnak az a szándéka, hogy pénzügyi segítséget nyújtson a Naftogaznak, segítsen az ukrán gázcég stabilizálásában. Az orosz energetikai miniszter szerint ugyanakkor Oroszország a találkozón nem kapott tájékoztatást Ukrajnától arra vonatkozóan, hogy Kijev mikor fizet az orosz földgázért. Oroszország aggódik az Ukrajna területén keresztül Európába irányuló gázszállítások jövője miatt is. A tranzit gázszállítások zavartalanságához arra lenne szükség, hogy Ukrajna a nyári hónapokban tizenkét milliárd köbméter gázt pumpáljon gáztározóiba. Ukrajna viszont azt szeretné elérni, hogy Oroszország a jelenlegi ötszáz dollárról a korábbi kétszázhatvannyolc dollárra csökkentse Ukrajna számára a földgáz ezer köbméterenkénti árát. (Forrás: MTI)
2014. V. 8. Rasmussen, NATO-főtitkár Varsóban ismételten arról biztosította Lengyelországot és a NATO keleti tagállamait, hogy az Észak-atlanti Szövetség megvédi őket az ukrajnai válság bármilyen fordulata esetén. "Sziklaszilárd a kollektív védelem iránti elkötelezettségünk, és az marad a jövőben is" - jelentette ki. Közölte, hogy a NATO az őszi walesi, newporti csúcstalálkozóján fogja eldönteni, milyen intézkedéseket kell hoznia, hogy a kollektív védelmet az új realitáshoz igazítsa. (Forrás: MTI)
2014. V. 5. A következő magyar kormány is mélyen elkötelezett lesz a történelmi lengyel-magyar barátság mellett - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Varsóban, miután tárgyalt Tusk Donald lengyel kormányfővel, aki szintén méltatta a magyar-lengyel kapcsolatokat. Tusk Donald kiemelte, hogy Orbán Viktor - 2010-hez hasonlóan - ezúttal is Lengyelországba látogatott elsőként a választási győzelmet követően. Ez is aláhúzza a hagyományosan jó lengyel-magyar baráti kapcsolatot, amelyik regionális szinten, azaz a visegrádi együttműködés tagállamait nézve is remek eredményeket hozott - fejtette ki. A Fidesz-KDNP választási győzelmét úgy értékelte, hogy a magyarok elismerték az Orbán Viktor vezette pártszövetség értékrendjét. Nyilatkozatában Tusk Donald nagyra értékelte a magyar V4-elnökséget, amelyik 2014. júniusa végén zárul. Megítélése szerint a V4 a legjobb példa arra, hogy igenis lehet közös energiapolitikát folytatni. (Forrás: MTI)
Lettország
2014. V. 7. Straujuma, lett miniszterelnök provokációktól tart a II. Világháború európai hadszínterén aratott győzelem évfordulójának május 9.-ei, orosz megemlékezésein. A II. Világháború során a Szovjetunióhoz csatolt Lettországban a jelentős számú orosz kisebbség május 9-én ünnepli a Németország felett aratott győzelem napját, ugyanakkor a lettek az előző nap, május 8-án emlékeznek meg a nemzetiszocializmus legyőzéséről és a világháború áldozatairól. (Forrás: MTI)
Litvánia
2014. V. 7. Hodorkovszkij, korábbi oroszországi olajmágnás - aki csaknem tíz évi börtön után, négy hónappal ezelőtt kapott kegyelmet az orosz elnöktől - Vilniusban úgy nyilatkozott, hogy a balti államok vagy a Balkán "lehet a következő célpontja Putyin orosz elnöknek, ha nem ütközik megfelelő ellenállásba Ukrajnában". Úgy vélte: Oroszország "meglehetősen könnyen elfoglalta a Krímet, Putyin a Szovjetunió visszaállításán dolgozik, és megtévesztő propagandát terjeszt. (Forrás: MTI)
2014. V. 5. (kedd) Oroszország felfüggesztette a 2001-ben Litvániával kötött megállapodást a két ország kölcsönös katonai megfigyeléséről. A szerződés szerint litván küldöttségek rendszeresen szemrevételezhették az orosz haderőket a Lengyelország és Litvánia közé ékelődő Kalinyingrádi Területen, amelyik a balti-tengeri orosz flotta főhadiszállása. Cserében orosz katonai szakértők ugyanígy ellenőrizhették a litván haderőt. A múlt héten négy brit harci gép érkezett Litvániába. A Typhoon típusú repülőkből még nyolcat küld oda London, hogy erősítse a Baltikum légi járőrözését. (Forrás: MTI)
2014. V. 2. NATO-hadihajók érkeztek a nyugat-litvániai Klaipeda kikötőjébe. A litván vizekre vezényelt norvég, holland, belga és észt hadihajók - négy aknaszedő és egy kiszolgáló hajó - a katonai szövetség egyik gyors reagálású haditengerészeti egységéhez tartozik, korábban a németországi Kiel kikötőjében horgonyzott. A balti államok több kikötőjében is látogatást tesznek, majd részt vesznek egy hadgyakorlaton. (Forrás: MTI)
Moldova
2014. V. 9. A fasizmus növekvő veszélyéről beszélt az ukrajnai eseményekkel kapcsolatban és támogatást kínált a szeparatistáknak az orosz miniszterelnök-helyettes a moldovai oroszbarát szakadár területeken, a Dnyeszter Menti Köztársaság fővárosában, Tiraszpolban mintegy kétezer ember előtt, a győzelem napi katonai parádén. "Oroszország mindent meg fog tenni azért, hogy a Dnyeszter Menti Köztársaság ne szigetelődjön el" - mondta Rogozin, aki formálisan magánlátogatásra érkezett Chisinauba. "Oroszország a biztonság garantálójának szerepét vállalta magára, és a jövőbeni fejlemények függvényében kész konkrét lépéseket is tenni ezen a téren" - idézte a Ria Novosztyi orosz hírügynökség Rogozint. Moszkva ellenzi, hogy a moldovai kormány társulási egyezményt akar kötni az Európai Unióval. Moldova halassza el készülő EU-társulási megállapodásának aláírását az év végi parlamenti választásokig - szorgalmazta Rogozin, orosz miniszterelnök-helyettes Tiraszpolban. Helyi újságírók előtt aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Moldovától 1990-ben elszakadt terület vezetőit nem engedik részt venni Moldova EU-s társulási tárgyalásain; "ez azzal fenyeget, hogy gazdasági blokád alá kerülnek" - mondta. Oroszország mindent elkövet majd, hogy biztosítsa a Dnyeszter menti terület teljes életképességét és lakosságának normális életminőségét - hangoztatta. Azt is mondta, hogy Moldova szívesen látott tagja lenne a tervezett orosz-fehérorosz-kazah vámuniónak. Hozzátette: sajátjaiknak tekintik a pravoszláv, ortodox vallású moldovaiakat, ugyanakkor problémáik vannak a politikai elitjükkel, "akik saját személyes érdekből döntöttek úgy, hogy Brüsszelbe utaznak" - fejtegette. Rogozin tiraszpoli látogatása ellen a chisinaui kormány is tiltakozott. Moldova és Grúzia az újabb tervek szerint legkésőbb júniusig alá akarja írni saját uniós társulási és szabad-kereskedelmi egyezményét.(Forrás: MTI) Rogozin, one of the senior Russian officials sanctioned by the European Union and United States after Moscow moved to annex Crimea, was turned away when his plane tried to fly to Moscow from Moldova's breakaway Transdniestria region. According to his tweets in English, Rogozin, who oversees Russia's powerful arms industry, was also blocked by Ukrainian interceptor jets as he tried to fly home from the Russian-speaking region of Moldava bordering Ukraine. "Upon U.S. request, Romania has closed its air space for my plane" - he tweeted. "Ukraine doesn't allow me to pass through again. Next time I'll fly on board TU-160." The supersonic Soviet-era TU-160 is Russia's largest strategic bomber. The Romanian foreign ministry asked Moscow to clarify whether Rogozin's comments represented "the Russian Federation's official position towards Romania as an EU and NATO member". (Source: Yahoo): http://tinyurl.com/lhs8rk9
2014. V. 8. Ukrajna nem engedélyezte, hogy a Dnyeszter menti Köztársaságba látogató Rogozin, orosz miniszterelnök-helyettes repülőgépe átrepüljön az ukrán légtéren. Kerülő úton - Bulgárián és Románián át - kell megközelíteniük a moldovai fővárost, Chisinaut. A moldovai Külügyminisztérium közben magyarázatot követelt Oroszország chisinaui nagykövetétől Rogozinnak az ország szakadár régiójában teendő látogatására, amelyről Chisinaut hivatalosan nem tájékoztatták. Rogozin - aki Dnyeszter menti különmegbízottja Putyin, orosz elnöknek - a május 9-i győzelem napi ünnepségekre és katonai díszszemlére utazott a Dnyeszter menti Köztársaság székhelyére, Tiraszpolba. (Forrás: MTI)
May 5, 2014 Moldova puts borders on alert amid Ukraine unrest. Moldova's government placed the landlocked country's borders on alert, citing concerns about a deteriorating security situation and escalating violence in neighboring Ukraine. Top Moldovan leaders announced the move in a joint statement after Ukrainian forces deployed an elite unit to the port of Odessa and fighting between government troops and a pro-Russia militia in eastern Ukraine killed combatants on both sides. President Timofti, Prime Minister Leanca and Parliament speaker Coreman said in the statement that security forces had been ordered "to take all necessary actions to ensure public order inside the country." Moldova has a one thousand two hundred and twenty kilometer border with Ukraine, which is mostly controlled by pro-Russian separatists. Moldova has one thousand five hundred Russian troops stationed in a separatist republic of Trans-Dniester, which recently asked to be united with Russia. (Source: AP): http://tinyurl.com/khwfmk4
Nagy-Britannia Great Britain
2014. V. 10. Minden jel arra vall, hogy az orosz elnök elvesztette az ellenőrzést az Ukrajnában általa elindított folyamatok felett - mondta Hague, brit külügyminiszter a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap által közölt interjúban. Elmondta: ukrajnai látogatása idején az ukrán különleges katonai egységek is meglepődve számoltak be neki arról, hogy az oroszpárti milíciák milyen professzionális katonai taktikát alkalmaznak. Több ukrán katonai helikoptert lőttek le például vállról indítható rakétákkal, ami magas szintű kiképzést igényel. "Nem csupán oroszpárti aktivisták az ukrajnai bajkeverők, a térségben ténylegesen orosz erők tevékenykednek". "Ha az oroszok így folytatják, akkor azt fogják tapasztalni, hogy Európa radikálisan csökkenti függését az orosz energiahordozóktól, Oroszországot pedig hosszabb időre kizárják a nyolc legnagyobb ipari hatalom alkotta G8-csoportból" - mondta. (Forrás: MTI)
2014. V. 7. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege elemzőinek számításai annak lehetőségére is vallanak, hogy az Ukrajna számára minap kidolgozott tizenhét milliárd dolláros IMF-csomag elégtelennek bizonyulhat. A JP Morgan becslése szerint Ukrajnának már rövid távon huszonöt-harminc milliárd dollár külső finanszírozásra lesz szüksége, de hosszabb távon, a következő hét évben ötven milliárd dollárt jóval meghaladó külső pénzügyi támogatás is szükségessé válhat. (Forrás: MTI)
2014. V. 6. Oroszország de facto átveszi az ellenőrzést Kelet-Ukrajna nagy térségei felett az orosz-párti erők belső inváziójával. - jósolják ötvenöt százalékos valószínűséggel az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport szakértői. Szerintük Putyin valószínűleg ezt az irányt részesíti előnyben. Ez a stratégia rájátszik az instabilitással kapcsolatos kelet-ukrajnai lakossági félelmekre, és lehetővé teszi Putyin számára éppen ennek az instabilitásnak a fokozását úgy, hogy közben elkerülheti a közvetlen orosz katonai intervenció esetén várható drákói külső szankciókat. E stratégia elérhetővé teszi Oroszország fő céljait is, vagyis Ukrajna geopolitikai semlegességét és az ország irányításának radikális decentralizációját. Moszkva szilárd biztosítékokat akar arra, hogy Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz, és ha közeledik is az Európai Unióhoz, ez a folyamat lassú lesz - fogalmaznak elemzésükben. A Ház szerint ennek szerkezeti garanciájaként Oroszország bizonyos szintű föderalizációt akar, amelynek révén az egyes ukrajnai régiók nem csupán költségvetési, politikai és kulturális ügyeik, de saját külgazdasági politikájuk és a bűnüldözés felett is önrendelkezést kapnak. Az Eurasia szakértői elvben negyven százalékos valószínűséget adnak a közvetlen orosz katonai inváziónak, ami véres szláv belháborúhoz vezetne. A JP Morgan szakértői azt hangsúlyozzák, hogy nyolc délkelet-ukrajnai megye együttes részaránya negyvenöt százalék az ukrán hazai össztermékben. A szuverén törlesztés-képtelenné válás veszélyét az ország feldarabolódása esetén, tekintettel a csökkenő adóbevételekre - azaz annak kockázatát, hogy Ukrajna leáll államadósság-kötelezettségeinek törlesztésével - a Ház jelenleg harminc százalékra teszi. A cég stratégiai elemzői elenyésző, mindössze öt százalék esélyt adnak annak a forgatókönyvüknek a megvalósulására, hogy Ukrajna viszonylag csekély nehézségek közepette megindulhat a nyugati integráció felé. (Forrás: MTI)
04 May 2014 Ukraine crisis: Kremlin insists it cannot control pro-Russian separatists and calls for dialogue with West. A former British ambassador to Moscow warned that the Kremlin's claims not to be orchestrating the situation should not be dismissed. Sir Braithwaite told The Independent: "It may be true that Putin is losing control of events in eastern Ukraine and that he fears being sucked into a situation which could turn out to be unmanageable. It is unlikely that he has abandoned the proposition that he put forward weeks ago, that Ukraine needs a new constitution of a federal kind with specific rights for the Russian-language population in the East … The West will need to think how to respond to these propositions if a constructive negotiation for the benefit of the Ukrainians themselves is to be got under way."(Source: The Independent)
Németország
2014. V. 9. Az Európai Uniót súlyosan érintené, ha az ukrajnai válság miatt gazdasági szankciókat vezetnének be Oroszország ellen, és különösen a keleti tagállamok szenvednék meg a büntetőintézkedéseket - írta a Stern című német hetilap az Európai Bizottság egy belső elemzésére hivatkozva. Az elemzésben három forgatókönyvet vázoltak fel. Az első szerint a beutazási és pénzügyi szankciókkal sújtott személyi kör kiterjesztése mellett csupán egyes luxuscikkekre - például a kaviárra - vonatkozó importkorlátozásokat vezetnek be. A második forgatókönyv szerint ezeket az intézkedéseket további megmunkálásra váró félkész ipari termékek behozatalának tilalma és további számlák befagyasztása egészítheti ki, a legsúlyosabb esetben pedig a tőkemozgás korlátozása és a földgáz-és kőolajimport leállítása is bekövetezhet. Németországban a kemény szankciók az idén akár 0,9 százalékponttal, jövőre pedig 0,3 százalékponttal vethetik vissza a hazai össztermék (GDP) növekedését - áll a bizalmas jelentésben. Németország függősége is nagyfokú: a földgázban negyvenhat százalékos, a kőolajban harminchét százalékos az orosz részarány, egyes nyersanyagok, köztük a főleg az elektrotechnikai és elektronikai iparban használt réz esetében pedig megközelíti a száz százalékot. (Forrás: MTI)
2014. V. 8. Elsöprő fölénnyel győzött az európai közép Magyarországon az egy hónappal ezelőtti parlamenti választáson - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Berlinben, a WDR német regionális közszolgálati műsorszóró társaság Europa Forum elnevezésű konferenciáján, Európa válaszút előtt című előadásában. Az olcsó energiát nevezte az európai versenyképesség jövője szempontjából a legfontosabb kérdésnek a tanácskozáson. Azt is hangsúlyozta, hogy Európában nem élhetünk más pénzén, a kontinens csak a munka révén fejlődhet. Ha a vállalkozói világ nem tud munkát adni mindenkinek, az államnak kell szerepet vállalnia, és törekednie a teljes foglalkoztatottságra. A demográfiai helyzetről kijelentette: a konfliktusokkal fenyegető tömeges bevándorlással nem lehet megoldani a problémát. "A történelem megmutatta, hogy az olyan civilizációk, amelyek nem képesek biológiailag fenntartani magukat, el fognak tűnni" - figyelmeztetett, jelezve: Európának a demográfiai problémák természetes kezelését kell előnyben részesítenie. Magyarország kiemelt stratégiai szövetségesének nevezte Németországot Orbán Viktor miniszterelnök Berlinben, az Angela Merkel német kancellárral tartandó megbeszélést megelőző sajtónyilatkozatában, a Kancellári Hivatalban. A magyar kormány szándéka a következő években az, hogy erősítse és mélyítse az egyébként kiváló német-magyar kapcsolatokat - jelentette ki Orbán Viktor Angela Merkel társaságában, megköszönve neki azt a támogatást, amelyet az elmúlt négy évben Magyarország kapott Németországtól. 2010 óta mintegy hatmilliárd euro-nyi német befektetés érkezett Magyarországra. Utalt arra, hogy az idén márciusban az ipari termelés 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Jelezte: a megbeszélésen tárgyalni fognak az orosz-ukrán helyzetről. Támogatjuk Németország erőfeszítéseit. Magyarország támogatja azt a német kísérletet is, hogy az EU-nak legyen egységes álláspontja. Ha a katonai konfliktusokon túl vagyunk, még mindig ott lesz a kérdés, hogyan lesz Ukrajnából demokratikus, stabil és gazdasági értelemben sikeres ország. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Ukrajnában mintegy kétszázezer magyar él, az ő védelmük, biztonságuk kiemelten fontos Magyarországnak. Angela Merkel sajtónyilatkozatában hangsúlyozta: a németek soha nem felejtik el a magyaroknak, hogy az 1989-es határnyitással nagyban hozzájárultak a német újraegyesítéshez. A két ország között az utóbbi huszonöt évben szoros gazdasági kapcsolatok is kialakultak, amelyeket mindkét fél tovább akar fejleszteni. A német vállalkozások számára nagyon fontosak a jogi keretfeltételek, de számos jó példa mutatja a német-magyar gazdasági együttműködés eredményességét - mondta. A találkozó tervezett témáiról szólva kiemelte az ukrajnai válságot. Hangsúlyozta: a május 25-ei elnökválasztás létfontosságú. A válságot diplomáciai eszközökkel kell megoldani, a szankciók bevezetése pedig nem lehet öncél, de az Európai Unió (EU) nem is riad vissza a büntetőintézkedésektől - mondta. A megbeszélésen szó lesz EU-s kérdésekről is, köztük az energiaunió létrehozásáról szóló lengyel javaslatról, valamint a következő uniós csúcs fő témájáról, az klímaváltozás elleni védekezésről - ismertette. Az európai parlamenti választásokkal kapcsolatban hozzátette, hogy nem minden európai problémát az EU-nak kell megoldania, hiszen sok ügyet otthon is el lehet intézni. Ugyanakkor azokat az ügyeket, amelyekben Brüsszel hatékonyabban tud fellépni, az EU-ra kell bízni. Mindkét ország ezért áll ki. Angela Merkel a WDR német közszolgálati csatorna Europa Forum című rendezvényén jó hírnek nevezte, hogy Putyin várhatóan részt vesz a normandiai partraszállás évfordulójáról tartandó június 6-i megemlékezésen. Üdvözölte az orosz elnök részéről tett felhívást is, hogy halasszák el a kelet-ukrajnai szeparatisták által május 11-ére tervezett népszavazást. Elfogadhatatlannak nevezte a Krím annektálását, ami szerinte a második világháború utáni berendezkedés egyik alapvetésének, az országok területi sérthetetlensége elvének teljes figyelmen kívül hagyását jelentette. Az ukrán válság esetében két dologra szükséges összpontosítani Merkel szerint: hogy megtartsák május 25-én az elnökválasztást, másrészt az ország területi integritásának megőrzésére. Fontos Ukrajnát támogatni abban, hogy lakossága maga határozhassa meg a saját jövőjét. Nyitva kell tartani a diplomáciai csatornákat, folytatni a tárgyalásokat és ha ez mind nem vezet eredményre, akkor újra és újra szankciókat kell kilátásba helyezni - hangsúlyozta. A szankciók nem lehetnek öncélúak, de nem kerülhetnek le a napirendről - jegyezte meg. Az orosz hírszerzés fokozta erőfeszítéseit Németországban arra vonatkozóan, hogy minél több információt szerezzen Berlin ukrán válsággal kapcsolatos politikájáról - mondta Maassen, a német Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke. Tudni akarják, hogyan áll Németország politikai szempontból az ukrán válsághoz és a Moszkvával szembeni szankciókhoz, és hogy milyen alternatív megoldásokat tart lehetségesnek Berlin az orosz földgázszállításokkal szemben. Moszkva az ukrajnai kérdésben megpróbálná befolyásolni a politikai döntéseket vagy a médiát - a balti államokból, Lengyelországból és Csehországból érkeznek beszámolók - tette hozzá. Arról van szó, hogy a Kreml az általa fontosnak tartott elképzeléseket és véleményeket bele is tudja ágyazni a köztudatba - magyarázta. (Forrás: MTI)
2014. V. 8. Németország külügyminisztere üdvözölte Putyin előző napi bejelentését, miszerint a kelet-ukrajnai szakadárok által tervezett népszavazás elhalasztását javasolja. Steinmeier Berlinben kiadott közleményében építő jellegűnek értékelte az orosz elnök hangvételét és szorgalmazta a Moszkvában megtárgyaltak azonnali végrehajtását. (Forrás: MTI)
Norvégia
2014. V. 9. Norvégia úgy döntött, hogy felfüggeszti az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok Magyarországgal kötött szerződései alapján folyósított pénzek kifizetését. A norvég külügyi tárca közleményében úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány áthelyezte az alapok forrásainak kifizetését és programjainak kivitelezését, valamint ellenőrzését a központi kormányzati adminisztráció rendszeréből egy független, állami tulajdonú társasághoz, és ezzel a lépéssel megszegte a szerződésekben foglaltakat. Mint közlik, Budapest egyoldalúan hozta a szerződésszegést okozó intézkedést, amelyet 2014. január elsején léptetett életbe. Helgesen norvég külügyminiszter hangsúlyozta: az Európai Gazdasági Térség (EGT) és a Norvég Alapok programjainak lebonyolításával és monitorozásával kapcsolatos feladatoknak vissza kell kerülniük a magyar központi államigazgatás szerveihez, összhangban azzal a gyakorlattal, amelyet az összes többi kedvezményezett ország folytat. Magyarország a harmadik legnagyobb kedvezményezett a tizenöt támogatásra jogosult EU-tagállam között. A norvég adatok szerint a jelenlegi pályázati időszakban az ország 153,3 millió euro (mintegy 46 milliárd forint) lehívására jogosult, amelyből eddig tizenkét millió euro-t (mintegy 3,6 milliárd forint) fizettek ki. A források 2016-ig használhatóak fel, és mintegy kilencvenhét százalékukat Oslo biztosítja. (Forrás: MTI)
Russia Oroszország
2014. V. 10. Menetrend szerinti repülőjárattal tért vissza a Dnyeszteren túli területen tett látogatásáról Moszkvába Rogozin, orosz miniszterelnök-helyettes - jelentette az ITAR-TASZSZ. A Rogozin által addig használt különrepülőgépet Ukrajna és Románia nem engedte be légterébe. (Forrás: MTI)
May 9, 2014 In his speech after signing the treaty to join Crimea with Russia, Mr. Putin spoke evocatively of Russia's humiliation at being treated like a vanquished country after the Cold War ended, and of his anger at how the West exploited Russia's weakness to expand NATO eastward into former Soviet territory. The final straw, he said, was US and European encouragement of a street revolt in Kiev that brought a pro-Western government to power that did not represent the interests of millions of Russians and compatriots in Ukraine's east. "Russia found itself in a position it could not retreat from. If you compress a spring all the way to its limit, it will snap back hard" - Putin said.That kind of talk clearly works with Russia's public. Putin's popularity ratings have soared since the Ukraine crisis began, especially after the annexation of Crimea. A late April survey by the independent Levada Center found a near-record eighty-two percent of Russians approved of Putin's job performance. Russian media commentators have consistently claimed that the pro-Western interim government in Kiev is dominated by fascists, making the clear suggestion that Moscow's pushback against the new Ukrainian regime is in some way a continuation of the Soviet Union's war against Nazi Germany. The same thought seemed to lurk between the lines of Putin's Victory Day speech as well. "Here and there militant nationalism is again raising its head, the same kind that brought on the appearance of Nazi ideology" - Putin told a Kremlin meeting earlier this week. As the crisis in Ukraine grew, official rhetoric has talked more about defending ethnic Russians, now trapped in foreign countries as a result of the Soviet breakup – and threatened with discrimination or worse from non-Russian authorities. "Official nationalism hasn't changed, but in the mass media it's becoming more about race. When they speak of nationality now, they mean ethnicity" - says Verhkovsky, director of the independent Sova Center in Moscow, which tracks extremist movements. That could hold future implications for several former Soviet republics, such as Kazakhstan and Moldova as well as Ukraine, where substantial pockets of Russians live. (Source: The Christian Science Monitor): http://tinyurl.com/lc7abs9
May 9, 2014 Putin keeps his foes guessing as Russia plots in Ukraine. It seems that Mr Putin is pursuing the same goal both he and the Russian foreign ministry have outlined repeatedly since February: the federalisation of Ukraine, a strategy designed to weaken the central government in Kiev as large swaths of the country fall under Moscow’s influence. (Source: Financial Times): http://tinyurl.com/k554g6a
2014. V. 9. Az orosz fővárosban és a krími Szevasztopolban egyszerre kezdődött meg a második világháború európai hadszínterén aratott győzelem hatvankilencedik évfordulója alkalmából rendezett katonai díszszemle. A moszkvai Vörös téren a különböző fegyvernemeket képviselő mintegy tizenegy ezer katona és katonai főiskolás, valamint százötvenegy különböző harceszköz és katonai jármű vonult fel. Közöttük az orosz Fekete-tengeri Flotta tengerészgyalogságának egységei. Az ünnepi díszszemlén hatvankilenc harci repülőgép és helikopter is elröpült az orosz főváros történelmi színhelye fölött. Az orosz hadsereg a legkorszerűbb haditechnikáját vonultatta fel, így az SZ-400-as légvédelmi rendszert és a Topol típusú (NATO-jelzése: SS-25 Sickle), atomtöltettel felszerelhető interkontinentális ballisztikus rakétát. A Vörös téri katonai díszszemlén először mutatták be a Tor-M2U (Nato-kódja: SA-15 Gauntlet) típusú önjáró, kis hatótávolságú légvédelmi rakétakomplexumokat, a Krizantém-SZ (NATO-kód: AT-15 Springer) harckocsi-elhárító rakétákkal felszerelt önjáró komplexumot és a Tajfun-K (KAMAZ-63968) típusú univerzális páncélozott teherautókat. Putyin rövid beszédet mondott a díszszemle kezdetén. Moszkvából ezúttal hiányoztak a Szu-27-es vadászgépekkel repülő, híres Orosz Vitézek, és a MiG-29-es harci repülőgépeken látványos bemutatókat tartó Fecskék is, amelyek a világ különböző légi parádéin felléptek már. Ezek a műrepülő egységek most Szevasztopolban mutatkoztak be. Ott hetven katonai repülőgép és helikopter repült el a város felett. Az orosz Fekete-tengeri Flotta bázisának helyet adó krími kikötővárosban hatalmas tömeg gyűlt össze a Putyin - aki egyben a hadsereg főparancsnoka - részvételével megtartott május 9-i légi és vízi díszszemlére. Az orosz állami televíziók élőben közvetítették a szenzációnak számító krími államfői látogatást. 2014 úgy vonul majd be a Krím félsziget és Oroszország történelmébe, mint amikor az ott élők meghatározták, hogy Oroszországgal együtt képzelik el jövőjüket, egyszersmind megerősítették elkötelezettségüket a történelmi igazság iránt - jelentette ki az orosz államfő. Hajóra szállva haladt el a Fekete-tengeri Flotta hadihajói előtt és köszöntötte azok legénységét. Hetven repülőgép és helikopter vett részt az ünnepi légi seregszemlén, Vörös téri díszszemlét is felülmúló légi parádén. A gazeta.ru című orosz internetes újság május 2-án úgy kommentálta a tervezett államfői látogatást, hogy propagandisztikus szempontból május 9-ének szimbolikus jelentősége van. Oroszországban ugyanis úgy értékelik, hogy az elnök az ország történelmi területeit szerezte vissza. (Forrás: MTI)
2014. V. 8. Oroszországnak szándékában áll, hogy tartsa magát az ukrajnai válság megoldását célzó megállapodásokhoz - jelentette ki Putyin, orosz államfő a Független Államok Közössége négy tagállamának államfőivel - Lukasenka fehérorosz, Szargszján örmény, Atambajev kirgiz, illetve Rahmon tádzsik elnökkel - tartott moszkvai informális találkozón. Azt is hangoztatta, hogy szerinte az ukrán válsághoz a felelőtlen politizálás vezetett. Az államfők megbeszélésük előtt a Védelmi Minisztérium irányítóközpontjában megtekintették az orosz fegyveres erők hadgyakorlatát, amelynek során felbocsátottak egy Topol típusú (NATO-jelzése: SS-25 Sickle), atomtöltettel felszerelhető interkontinentális ballisztikus rakétát is a pleszecki űrrepülőtérről. A hadgyakorlat keretében két, tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétát is kilőttek az orosz Északi-tengeri és a Csendes-óceáni Flotta egységei. "Folytatódik az ukrán fegyveres erők összevonása az orosz-ukrán határon, tizenötezer katonát vezényeltek a határ közelébe" - idézte Antonov, védelmiminiszter-helyettes szavait a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. Ukrajna teljes gázár-adóssága a márciusi 2,2 milliárd dollárról április végére 3,508 milliárd dollárra emelkedett - jelentette be a Gazprom orosz gázipari cég. Elfogyott Oroszország türelme, 2014. júniusától csak annyi földgázt hajlandó szállítani a jelentős gáztartozást felhalmozó Ukrajnának, amennyit Kijev előre kifizet - jelentette be Novak, orosz energiaügyi miniszter az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz Ukrajini gázipari cégek között 2009-ben létrejött gázmegállapodás fizetési kötelezettség elmaradásának következményeivel foglalkozó fejezete alapján. (Forrás: MTI)
May 7, 2014 Putin announces pullback from Ukraine border. In an apparent attempt to halt the escalating violence in southeastern Ukraine, President Putin said that Russia was pulling troops back from the border, and he urged separatists to call off a referendum on sovereignty they had hoped to hold on May 11. Speaking at the Kremlin after talks with the president of Switzerland, who is acting as the chief mediator for Europe in the crisis, Putin said that Russia wanted to give diplomacy a chance. NATO officials said that they saw no immediate sign that Russian forces had pulled back, news services reported from NATO’s headquarters in Brussels. A White House spokesman, Earnest, told reporters traveling with President Obama aboard Air Force One that while the United States would welcome a Russian military pullback from the Ukraine border region, “there has been no evidence that such a withdrawal has taken place.” Analysts suggested that if the people in eastern Ukraine vote in the referendum on May 11 to join Russia, or for independence, or they demand Russian protection in some orchestrated way, Putin will be forced to react. To avoid intervention after repeated statements that he would protect ethnic Russians everywhere would appear to be going back on his word and would make him look weak. His rhetoric is changing - said Zamyatin, a political analyst with the Kiev-based Razumkov Center think tank. (Source: The New York Times): http://tinyurl.com/oyjlc6f May 7, 2014 Press statement and replies to journalists’ questions: the official Kremlin transcript (Source: Kremlin): http://tinyurl.com/lvkyyg8 Burkhalter, svájci külügyminiszter, az EBESZ soros elnöke azt mondta, hogy az Európai Együttműködési és Biztonsági Szervezet (EBESZ) az elkövetkező órákban javaslatot tesz az ukrán válság rendezésének menetrendjére az áprilisi genfi megállapodást aláíró mind a négy félnek. Emlékeztetett rá, hogy május 6-án Bécsben az EBESZ külügyminiszterei megvitatták a rendezési tervet, amelyik négy fő pontra osztható: a fegyverszünet elérésére, a feszültségek terjedésének megakadályozására, a párbeszéd megteremtésére és a választásokra. Hamszin, a krími tatárok képviseleti-döntéshozó intézménye, a Medzslisz tagja az APA osztrák hírügynökségnek telefonon nyilatkozva azt mondta, hogy a legutóbbi események "egy nagyobb provokáció" részét képezik, amelyikkel a krími tatárok kollektív deportálásának 2014. május 18-i emléknapját akarják megzavarni. Ráadásul idén éppen a Sztálin által elrendelt kényszerintézkedés hetvenedik évfordulójára emlékeznek majd. "Ameddig népünk létezik, május 18. egy tragédia emléknapja lesz" - mondta. Hozzátette: csoda, hogy a deportálást népe túlélte, a teljes közösség negyvenhat százaléka belepusztult az áttelepítésbe. A krími tatárok csak az 1980-as évek második felétől térhettek vissza az akkori Szovjetunió keleti részéből történelmi szülőföldjükre. Hamszin az új kijevi hatóságokat is bírálja. "Egyszerűen átadták a Krímet Oroszországnak" - jelentette ki, hangsúlyozva, hogy ez az ő magánvéleménye. A politikus független vizsgálatot szorgalmaz, kiderítendő, hogy milyen szerepet játszott ebben Turcsinov, ügyvivő ukrán államfő és Jacenyuk miniszterelnök. Ha pedig lesz egy második genfi nemzetközi konferencia, arra a krími tatárokat is feltétlenül meg kell hívni - mondta. (Forrás: MTI)
2014. V. 6. Ukrajna mellett kiálló ismert orosz közéleti személyiségeket és ellenzéki politikusokat támadó óriásplakátok jelentek meg Moszkvában, Putyin elnök hatalmával szemben fellépő ellenzéki mozgalom hat ismert alakjának fényképével. Felirat szerint ők az oroszországi rendet belülről támadó "Ötödik hadoszlop". A pellengérre állító plakáton szerepel Akunyin író, Bikov író, Sevcsuk rockénekes, Makarjevics rockzenész, Nyemcov, volt orosz miniszterelnök, az orosz RPR-Parnasz párt és a Szolidaritás mozgalom társelnöke és Navalnij ügyvéd-politikus. Az akciót az úgynevezett "Moszkvai egyetemisták kezdeményező csoportja" vállalta magára. A plakát alján az ukrajnai Odesszában május 2-án, a szakszervezeti székházban történt gyújtogatás áldozatainak elszenesedett holttestét ábrázoló fotó látható. Putyin, orosz elnök május 5-én az ellenzék további visszaszorítását célzó törvényeket írt alá. Az egyik a tömeges zavargások szervezőire kiszabható büntetést növelte nyolcól tizenöt évig terjedő börtönre, a másik életfogytiglani büntetés kiszabását teszi lehetővé terrorista akciók szervezéséért, és anyagi támogatásáért. Az orosz államfő által aláírt törvény szigorítja az internetes közösségi oldalakon véleményüket közzétevő bloggerek ellenőrzését is. Közöttük számos ellenzéki is van, akik Putyin legelszántabb ellenfeleinek számítanak. Oroszország 2020-ig 86,7 milliárd rubelt (1,75 milliárd euro) fordít a Fekete-tengeri Hadiflotta fejlesztésére - jelentette be Sojgu, orosz védelmi miniszter. (Forrás: MTI)
2014. V. 5. Az orosz Külügyminisztérium jelentése szerint tömegesen sérülnek az emberi jogok Ukrajnában - tájékoztatott róla az orosz elnöki szóvivő, Peszkov. Elmondta: az államfőnek beterjesztett emberi jogi vizsgálati anyag a 2013 novembere és ez év március vége közötti időszakot öleli fel. Az úgynevezett Fehér Könyv elérhető a nyilvánosság számára, azt az orosz Külügyminisztérium honlapján tették közzé. Az orosz külügyi közlemény szerint "az erőszakos hatalomátvétel és az alkotmányellenes államcsíny következtében Ukrajnában gyakorlatilag összeomlott a törvényes államhatalom, és jogi önkényesség uralkodott el. Az ultranacionalista, szélsőséges és neonáci hangulat, a vallási türelmetlenség, idegengyűlölet, a politikai ellenfeleknek az Euromajdan vezetői általi fenyegetése és az ellenfelekre való nyomásgyakorlás, az átvilágítás, a leszámolás és a fizikai erőszak, valamint a nyílt banditizmus triviális jelenséggé vált". Nem jön gázolaj Magyarországra egy ukrajnai vezetéken. Az orosz Transznyefty tulajdonjogi vita miatt leállította a Magyarországra is szállító csővezeték ukrajnai szakaszának működését, így nem jut el orosz gázolaj sem Ukrajnába, sem Magyarországra - közölte Gyomin, a monopolhelyzetben lévő orosz állami kőolajszállító cég képviselője. A Transznyefty 2014. április 23-án már jelezte, hogy leállíthatja ukrajnai leányvállalatának működését. Emiatt megugorhat Ukrajnában a gázolaj ára, és az ukrán partnerek tranzitból származó jövedelme is kiesik. A Fehéroroszországon és Ukrajnán is keresztül haladó csővezetéken 2013-ban mintegy 1,7 millió tonna (naponta több mint harmincezer hordónyi) olajszármazékot szállítottak. Ez az egyetlen ilyen szállítási útvonal, amelyiken Magyarországra orosz kőolajszármazékok, így a gázolaj is eljut. Tavaly a Magyarországra szállított mennyiség nyolcszáztizenötezer tonnát tett ki. Moszkva szerint "humanitárius katasztrófa fenyeget a blokád alá vett városokban, hiány van gyógyszerekből, és már fennakadások tapasztalhatók az élelmiszer-szállításban". Az orosz hatóságok nem engedték be a Krímbe Dzsemiljevet, a krími tatárok vezetőjét, akit 2014. áprilisa végén öt évre kitiltották a március 16-i népszavazás eredményeként Oroszországhoz csatolt korábbi ukrán autonóm köztársaságból. (Forrás: MTI)
2014. V. 4. Számos gép repült át május 3-án a Krím félsziget légterében Szimferopol fölött, köztük szuperszonikus hadászati bombázók és nagy katonai szállító repülőgépek, valamint légi utántöltő repülőgépek, MiG-29-es vadászgépek és egy Szu-34-es vadászbombázó is. Az orosz sajtó szerint Putyin, orosz elnök május 9-én felkeresi a Krímet, először azóta, hogy Oroszországhoz csatolták a területet. (Forrás: MTI)
May 3, 2014 Russia adopts war-time rhetoric in showdown with Ukraine. Putin first described Kiev's assault against rebels who have taken control of a string of towns and cities across Ukraine's southeast as a "reprisal raid" last month and the term has since become a Moscow favourite to depict events in Ukraine, used by everyone from television news anchors to Russia's UN envoy Churkin. Russia's losses and sacrifice during World War II remain a hugely sensitive subject in the country and Putin has often reached into this history to cast pro-Western authorities in Kiev as Moscow's enemies. He has described the Kiev government as the successors of the controversial Ukrainian Insurgent Army (UPA), which battled Soviet soldiers and collaborated with Nazi Germany during World War II. Russian officials have joined suit, with Culture Minister Medinsky taking to Twitter to call the events in the southeastern Ukraine the "anti-fascist resistance." Kalachev, head of the Political Expert Group, said Moscow was flirting with danger by ramping up its rhetoric, which is expected to further stir up tensions and pit the two Slavic nations against each other. "They are inflaming passions but how are they going to put them out?" - he said. (Source: Yahoo) Az odesszai tragikus eseményeket követően lehetetlenné válik Oroszország vagy más állam számára meggyőzni a Délkelet-Ukrajnában élőket arról, hogy tegyék le a fegyvert - jelentette ki Peszkov, az orosz elnök szóvivője. A kijevi hatóságok és nyugati támogatóik közvetlenül felelősek az odesszai vérontásért - hangoztatta. Abszurdnak nevezte az ukrajnai elnökválasztás megrendezését ilyen körülmények - az ukrán hadművelet, büntető akció és a tömeges gyilkosságok - között. Kijelentette: "Odesszában élve égettek el fegyvertelen embereket". Kiemelte: az Ukrajna délkeleti részén élő oroszajkú lakosok Oroszországtól kérnek segítséget. (Forrás: MTI)
Románia
2014. V. 7. A bukaresti Parlamenben szervezett nemzetközi konferenciával és tizenkét vasútállomásra kihelyezett emléktábla leleplezésével emlékeznek meg Romániában arról a százharminckét ezer zsidóról, akiket a horthysta hatóságok deportáltak 1944 májusában Észak-Erdélyből a náci haláltáborokba - közölte a román Külügyminisztérium. Közleményük szerint a tárca kiemelt jelentőséget tulajdonít a Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet által kezdeményezett megemlékezéseknek. (Forrás: MTI)
2014. V. 6. Csaknem tizenötezer orvos hagyta el Romániát az ország 2007-es Európai Uniós csatlakozása óta, így az ezer lakosra jutó orvosok száma 1,9-re csökkent: ezzel Románia az utolsó helyre került Európában - közölte Sandescu, a bukaresti szaktárca államtitkára. (Forrás: MTI)
2014. V. 2. (péntek) A bukaresti Védelmi Minisztérium határozottan cáfolta azt a román sajtótalálgatást, miszerint tartalékosok mozgósítására készülne az Ukrajnában kialakult helyzet miatt. Basescu államfő a múlt héten arról beszélt: Romániának javítania kell a tartalékosok mozgósíthatóságát, jelenleg ugyanis tartalékosainak jelentős része "Olaszországban, Spanyolországban, vagy Németországban dolgozik vendégmunkásként". Egy másik interjú során a napokban megerősítette: nemcsak Románia, hanem valamennyi NATO-tagállam felmérte tartalékosainak helyzetét, de ez nem azt jelenti, hogy mozgósításukra készülne. "Tudnunk kell, milyen mozgósítási lehetőségeink vannak, ha támadás ér valamely balti országot" - magyarázta. A román médiában az Oroszország Hangja Rádiónak a román hadseregről szóló - felszereltségét lekicsinylő, haditechnikáját elavultnak minősítő - összeállítása is aggodalmat keltett. A műsor készítői állítólag arra a következtetésre jutottak, hogy Románia legfeljebb fél óráig tudja tartani magát, ha külső támadás éri, mert körülbelül ennyi idő alatt veszítené el a román légierő az ellenőrzést az ország légtere felett. (Forrás: MTI)
Visegrádi Országok
2014. V. 10. A Visegrádi Országok közül Magyarországon a legnagyobb azok aránya, akik az ukrajnai eseményekben nem látnak fenyegetést (45%). Lengyelországban ez az arány: 33%. Ugyanakkor nálunk a legkisebb azok aránya, akik szerint az ukrajnai válság alááshatja Európa biztonságát (46%). Cseheknél ez 62%, lengyeleknél, szlovákoknál 54%. illetve 46%). A lengyelek 53 százaléka támogatná, hogy országuk is vegyen részt az ukrán válság rendezésében, míg a cseheknél ugyanez az arány csupán 11 százalék. Az április első felében elvégzett felmérés Csehországban a CVVM, Szlovákiában a FOCUS, Magyarországon a TÁRKI közvélemény-kutató intézet közreműködésével zajlott. (Forrás: MTI)
További földrészekről
Afrikában
Dél-Szudán
2014. V. 6. Több mint tizenegyezer dél-szudáni menekült az elmúlt három napban az afrikai országot sújtó konfliktus elől a szomszédos Etiópiába - közölte Edwards, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője. A menekülthullám akkor kezdődött, amikor a dél-szudáni kormányerők elfoglalták a felkelők egyik fellegvárának számító, többségében nuerek lakta Nasir települést. Dél-Szudánban 2013 december közepe óta folynak a harcok, amikor Kiir államfő államcsínnyel vádolta meg az év közepén menesztett alelnökét, Machart. A belharcokat élezik a dinka és a nuer népcsoport közötti ellentétek is - Kiir az előbbi, Machar az utóbbi etnikumhoz tartozik. Az összetűzések kezdete óta több mint százezer dél-szudáni menekült érkezett Etiópiába, mintegy kétszázötezren Ugandában, Szudánban és Kenyában leltek menedéket, és közel egy millióan kerestek biztonságosabb helyet az ország határain belül. (Forrás: MTI)
Nigéria
2014. V. 7. Több mint kétszáz halálos áldozatot követelt a Boko Haram iszlamista szervezet újabb súlyos támadása Nigéria északkeleti részén. Május 6-ára virradóra fegyveresek támadtak az északi Borno szövetségi államban található, Kamerunnal határos Gamboru Ngala falura, amelyiknek lakói közül több százat lemészároltak. 2014. V. 5. Elismerte a Boko Haram iszlamista szervezet vezetője, hogy emberei raboltak el több mint kétszáz diáklányt Nigéria északkeleti részén a múlt hónapban, és a lányok eladásával fenyegetőzött. Sekau, aki videoüzenetében közölte: rabszolgaként fogják kezelni, eladják és házasságra kényszerítik a diáklányokat, a felvételen a demokráciát, a nyugati oktatást és a hitetleneket bírálja hausza, arab és angol nyelven. A Borno szövetségi állambeli Chibok település bentlakásos iskolájából 2014. április 14-én kétszázhetvenhat diáklányt raboltak el, közülük kétszázhuszonhármat még mindig fogva tartanak. A Boko Haram 2009 óta egyre véresebb lázadóharcot vív az északkeleti és középső országrészben; a szervezet iszlám államot akar megteremteni az afrikai ország északi, muzulmán többségű felén. (Forrás: MTI)
Etiópia
2014. V. 5. Tizenkét milliárd dolláros segélycsomaggal érkezett Li, kínai miniszterelnök Afrikába, amit ő maga jelentett be Etiópia fővárosában, Addisz-Abebában, az Afrikai Unió székhelyén. Li a fejlett kínai technológia átadására is ígéretet tett, ahogyan annak az "álomnak" a megvalósításáról is beszélt, hogy valamennyi afrikai fővárost gyorsvasút kötne össze. Azt is mondta, a térségi légi közlekedés bővítésére is ösztönzik a kínai vállalatokat. Kétezer mezőgazdasági technikus és menedzser képzését is vállalják öt éven belül. Kína már öt éve Afrika legnagyobb kereskedelmi partnere. Afrikában kétezerkétszáz kilométer vasút és háromezerötszáz kilométer közút készült kínai közreműködéssel. A kormányfő elutazása előtt kijelentette: "Kína, sosem fog a gyarmatosítás útjára lépni, ahogyan azt más országok tették, és újra felbukkanni sem hagyja a múltban gyökerező kolonializmust Afrikában" (Forrás: MTI)
Ázsia Asia
Fülöp-szigetek
2014. V. 5. Két hétig tartó, nagyszabású hadgyakorlatot kezdett az amerikai és a Fülöp-szigeteki hadsereg a szigetország északi részén fekvő Luzon sziget térségében, egy héttel Obama, amerikai elnök manilai látogatása után, amelyik alkalmával tíz évre szóló kétoldalú védelmi megállapodást írtak alá. Háromezer Fülöp-szigeteki, valamint két és félezer amerikai katona vesz részt a Dél-kínai-tengeren; a hadgyakorlat a regionális katonai együttműködés javítását is szolgálja. A szoros kétoldalú katonai együttműködés az 1951-es védelmi megállapodással kezdődött. A hidegháború idején a szigetországban volt a két legnagyobb térségbeli amerikai támaszpont, de 1991-ben a manilai Szenátus a bezárásukról döntött. Az új paktum értelmében az amerikai hadsereg ideiglenesen szárazföldi csapatokat, repülőgépeket és haditengerészeti egységeket állomásoztathat a délkelet-ázsiai ország bizonyos támaszpontjain. E katonai együttműködés megerősítését sem nézi jó szemmel Peking, amelyik vitában áll Manilával egyes dél-kínai-tengeri szigetek hovatartozása miatt. (Forrás: MTI)
India
May 4, 2014 Dozens of Muslim families fled their homes in India’s northeastern Assam state after masked tribal militants gunned down at least thirty-two villagers, mostly women and children. About three hundred refugees were living at a relief camp set up about five kilometer from the worst-hit villages in Baksa district, where gunmen clad in fatigues shot people using AK-47 assault rifles and torched homes. The assailants wore black masks. The latest attacks involved about forty Bodo militants, and at least thirty-ffive houses belonging to Muslims were set ablaze near Manas National Park. Rebels from the National Democratic Front of Bodoland, which says it’s fighting for an independent homeland, were responsible, according to police. Soldiers and paramilitary forces have been deployed in affected areas and a curfew has been imposed. Twenty-two people have been arrested in connection with the attacks since May 1. The Times of India reported yesterday that the incidents may have been sparked by speculation the victims’ communities voted for a non-Bodo candidate in national elections. Assam has a history of violent unrest between indigenous Bodo tribespeople and Muslims, who resettled there from what is now Bangladesh. In 2012, ethnic clashes killed eighty people and displaced more than four hundred thousand, prompting the government to block websites, censor social media, and ban bulk mobile-phone texting to check the spread of violence. India’s general elections began April 7 and results are due May 16. (Source: Bloomberg): http://tinyurl.com/opfoduv
Irán
2014. V. 5. Fokozná a védelmi együttműködést Peking és Teherán. Peking bízik benne, hogy Kína és Irán fegyveres erői között csakúgy, mint a két ország között, megerősödnek a baráti kapcsolatok - mondta Csang, kínai védelmi miniszter, amikor iráni partnerét fogadta. Az elmúlt években több esetben is felmerült, hogy Kínának, illetve kínai vállalatoknak szerepük lehet a nyugati államok által gyanakvással figyelt iráni atomprogramban. Kína korábban már hivatalosan kinyilvánította: nem szeretné, ha Teherán atomfegyverhez jutna, miközben nem látja akadályát annak, hogy Irán békés célú nukleáris erőművet építsen. Irán a világ második legnagyobb kőolaj-felhasználójának, Kínának harmadik legnagyobb olajforrása, az éves kínai felhasználás mintegy tizenkét százaléka érkezik Iránból. A két ország közötti kereskedelmi forgalom tavaly negyvenöt milliárd dollár körül volt. Kína az idei év első negyedében 6,87 millió tonna olajat vásárolt Irántól, harminchat százalékkal többet, mint tavaly ugyanebben az időszakban. (Forrás: MTI)
Saudi Arabia
May 2, 2014 Saudis send message to United States, Iran. Saudi Arabia’s military for the first time displayed Chinese made intermediate-range missiles during a recent military parade in the kingdom. The unveiling of the two Chinese DF-3 missiles is the latest sign that the oil-rich kingdom is distancing itself from the United States. The missiles are considered nuclear-capable because their accuracy as conventionally armed weapons is limited. Security analysts have speculated that the DF-3s are part of a secret agreement between the kingdom and Pakistan to share some of Islamabad’s nuclear warheads for the missiles in a future crisis or conflict. Saudi Arabia is an arch foe of Iran and has been pressing the Obama administration to take a more forceful posture toward ending Iran’s covert nuclear arms program. “These missiles were supplied to Saudi Arabia in 1987 and have long been based in the mountainous desert well south of Riyadh, from where they can target Iran” - Henderson, a Middle East analyst with the Washington Institute, said. (Source: The Washington Free Beacon): http://tinyurl.com/n6qmp6m
Észak-Amerikában
Egyesült Államok United States
May 7, 2014 Scientists create 1st living organism from artificial DNA. A team of researchers from The Scripps Research Institute in La Jolla, Calif. has created a brand-new bacteria based on a genetic structure found nowhere on Earth. According to lead researcher Romesberg, the feat involved artificially engineering a unique combination of DNA material - a combination not found in any living creature - and then successfully inserting it into a living cell that usually contains only natural combinations of DNA. The cell chosen by the team was the common E. coli bacterium, and into it they inserted what they considered to be the best unnatural DNA pairing they could construct: a combination of two molecules called "d5SICS" and "dNaM". The authors' goal: the fashioning on a half-synthetic organism that could actually replicate its unnatural self as long as scientists continuously supplied it with the necessary molecular material. (Source: USNews): http://tinyurl.com/mc2hx49
May 06, 2014 Podesta says 'zero' chance Congress can stop Obama's climate plan. Republicans have branded the president's climate plan as a "war on coal" and have sponsored legislation to roll back planned Environmental Protection Agency greenhouse gas standards they argue will harm the nation's economy. The final report is a rewritten and shortened version of a draft that was released in January 2013. Since the draft report was released, the United States has seen lots of extremes and the drought in California. The Obama administration will likely use the 840-page report as scientific justification to reduce emissions of heat-trapping gas from the burning of fossil fuels, such as coal, gas and oil. (Sorurce: FoxNews): http://tinyurl.com/mjxxp6q
.