.
Európában
Franciaország
2014. I. 17. A paksi atomerőmű bővítéséről, a magyar-orosz megállapodásról ír internetes oldalán a francia Le Monde napilap és kiemeli: miután Ukrajna az olcsóbb orosz gázhoz való hozzájutásért cserébe "szabotálta" partnerségi viszonyát Brüsszellel, Magyarország a második uniós állam Finnország után, amelyik szerződést köt a Roszatom állami energetikai konszernnel, Putyin Vlagyimir pedig ezzel megerősítette szándékát, hogy a Roszatomot Közép-Európában olyan erős geopolitikai befolyásolási eszközzé tegye, mint a másik orosz energiaóriást, a Gazpromot.
A lap szerint Budapest választása nem okozott meglepetést, hiszen a Parlament már 2009-ben jóváhagyta a paksi bővítést, amire technológiai okok miatt az oroszoknak volt a legnagyobb esélyük. A kormányfő ennek ellenére nem akarta az idei választások előtt meghozni a döntést, s korábban azt is bejelentette, hogy közbeszerzési pályázatot írnak majd ki, amelyre négy vállalat, köztük a francia Areva is jelentkezett. A Roszatommal gyorsan megkötött megállapodás hátterében az állhat, hogy Magyarország előnyösebb tarifát remél a Gazpromtól, amellyel 2015-ben kell újratárgyalni a gáz árát - a a Le Monde szerint. (Forrás: MTI)
Horvátország
2014. I. 16. A MOL növelné horvát leányvállalata, az INA kitermelését, sürgeti viszont az ehhez szükséges engedélyek kiadását; a horvát kormánnyal folytatott megbeszélés után a magyar olajvállalat kész a tárgyalások gyorsított ütemű folytatására - jelentette ki Molnár, a Mol-csoport vezérigazgatója Zágrábban.
"Amennyiben időben megkapjuk a szükséges engedélyeket, az INA rövid távon négyezer háromszáz, középtávon pedig kilenc ezer hordóval tudja növelni a napi kitermelését. Ez tíz, illetve húsz százalékos kitermelés növekedés, közvetlenül és közvetve több százmillió kunával járulhat hozzá a horvát gazdaság növekedéséhez" - jelentette ki. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a MOL tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, és a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A tulajdonosok közötti vita egyik fő pontja az irányításon belüli viszonyok kérdése. Emellett a horvát állam szerint a MOL nem hajtotta végre egyes fejlesztési ígéreteit az INA-val kapcsolatban, míg a magyar olajtársaság szerint a horvát állam szegte meg korábbi szerződéses kötelezettségeit, ezzel kárt okozva a MOL részvényeseinek. A MOL és a horvát kormány között 2013 szeptemberében indultak egyeztetések az INA jövőjéről. (Forrás: MTI)
2014. I. 17. Az ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságához (UNCITRAL) fordul a horvát kormány, hogy rendezze a MOL-nak az INA horvát olajipari vállalatban meglévő részesedésével kapcsolatos vitát, miután a MOLl már 2013. novembere végén nemzetközi választott bírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen, a washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID) fordulva, hogy megvédje horvátországi befektetéseit, arra hivatkozva, hogy a horvát kormány nem teljesítette szerződéses kötelezettségeit. (Forrás: MTI)
Nagy-Britannia
2014. I. 20. Terrorcselekményekre kapnak kiképzést az Aszad-rezsim ellen Szíriában harcoló britek és más nyugati állampolgárok az al-Kaida terrorhálózattól, amelyik arra biztatja őket, hogy hazájukba visszatérve alakítsanak új terrorsejteket, merényleteket hajtsanak végre - írja nyugati hírszerzési forrásokat és az al-Kaida egy dezertőr tagját idézve a The Daily Telegraph.
Murad elmondta: a briteken kívül találkozott francia és amerikai 'iszlám szent harcosokkal' is, akik már arról beszéltek, hogy Európában vagy az Egyesült Államokban hol fognak pokolgépes vagy öngyilkos merényleteket elkövetni. Walton, a Scotland Yard terrorelhárítási osztagának parancsnoka kijelentette: már vannak is jelek arra, hogy brit állampolgárok terrortámadási paranccsal térnek vissza Szíriából. (Forrás: MTI)
Oroszország Russia
2014. I. 14. Putyin Vlagyimir, orosz elnök bejelentette, hogy a meghívására Moszkvába érkezett magyar kormányfő látogatására egy sor dokumentumot készítettek elő aláírásra, amelyek új és komoly lépést jelentenek az orosz-magyar kapcsolatok fejlesztésében, Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig hangsúlyozta, hogy Oroszország Magyarország számára az Európai Unión kívüli kívüli legfontosabb partner. A magyar kormányfő és Putyin Vlagyimir a sajtónak szánt nyilatkozatokat követően a magyar és az orosz kormány néhány tagjával, valamint orosz részről Miller, a Gazprom állami gázcég elnöke részvételével szűk körű tárgyalást kezdett. A magyar kormányfőt az orosz államfő Moszkva környéki, novo-ogarjovói rezidenciáján fogadta. Az orosz államfő sajtószolgálatának tájékoztatója szerint a Kreml intenzívnek ítéli meg az orosz-magyar politikai párbeszédet; álláspontjuk szerint a két ország szilárd kereskedelmi-gazdasági kapcsolatokkal rendelkezik. Nyolc százalékkal növekedett a magyar-orosz áruforgalom 2013 első hét hónapjában és meghaladta a hét milliárd dollárt. Elsősorban a magyar export, ezen belül az élelmiszer-ipari kivitel nőtt. Oroszország legnagyobb kiskereskedelmi üzletlánca, a Magnit Magyarországon hozza létre fuvarozási vállalatát. A cég egyezer kamionból álló flottát, és az azt kiszolgáló infrastruktúrát hoz létre Kelet-Magyarországon azzal a céllal, hogy az itthon és más uniós országban vásárolt élelmiszer-ipari termékeit eljuttassa oroszországi üzlethálózatába. A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás Magyarország és az Oroszországi Föderáció között - atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. Némethné nemzeti fejlesztési miniszter, orosz részről Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá az egyezményt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Putyin Vlagyimir, orosz államfő jelenlétében Oroszország hitelt nyújt Magyarországnak a paksi erőmű két új reaktorának megépítéséhez - közölte Kirijenko. Egyelőre tíz milliárd euróban (háromezermilliárd forint) állapították meg a hitel felső határát, de ennél alacsonyabb lesz a végleges összeg. Magyarország teljesíti a Déli Áramlat földgázvezeték megépítésével kapcsolatos, szerződésben vállalt kötelezettségeit - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Putyin Vlagyimir orosz elnökkel folytatott megbeszélése után. Hangsúlyozta: a Déli Áramlat gázvezeték ügyében Magyarország elkötelezett. Megerősítette: "mi egy hosszú távú magyar-orosz baráti együttműködésben gondolkodunk". Ennek jegyében 2014. szeptemberében Magyarországra várják azt a kétszáz orosz diákot, akiknek a magyar állam ad majd ösztöndíjat. 2014. I. 15. Régóta folynak a tárgyalások Oroszország és Magyarország között a paksi erőmű két új reaktorblokkjának megépítésére nyújtandó orosz hitelről, amelyet tíz év alatt lehet lehívni, a törlesztési idő pedig huszonegy év - közölte Sziluanov, orosz pénzügyminiszter. (Forrás: MTI)
14 January 2014 Russia expels US journalist Satter without explanation; the last to be unilaterally thrown out was Newsweek bureau chief Nagorski in 1982.
Satter said he did not know the answer. He said the manner of his expulsion – without any explanation – suggested the security services regarded him as a risk. "This is a formula used for spies" - he said. But he speculated that the Federal Security Service's (FSB) decision may be linked to his writings on Russia's 1999 apartment bombings – one of the murkiest episodes in the country's post-Soviet history. More than three hundred people were killed in a series of unprovoked explosions in Moscow and two other cities. Putin blamed the bombings on Chechen terrorists. He immediately seized on the blasts to justify a second, punitive and devastating war in Chechnya. Satter, and others, believe the bombings may have been an undercover FSB operation, designed to boost Putin's popularity and to secure his election as president. In his 2003 book, Darkness at Dawn: The Rise of the Russian Criminal State, Satter concluded that the evidence of the FSB being behind the blasts was "overwhelming". In September 1999, FSB officers were caught planting another bomb under an apartment block in Ryazan. The head of the FSB, a close ally of Putin's, later claimed the bomb had been an FSB training exercise. Satter's 2003 book was reprinted in Russia last February, under the title How Putin Became President. Several other prominent Russians have similarly accused the FSB, including the journalist Politkovskaya and Litvinenko. Both were subsequently murdered. Putin was the FSB's boss before he became prime minister in 1999 and president in 2000. The organisation is known for its conspiratorial world view and its hostility towards the United States. The FSB now appears to be the ultimate arbiter of who is allowed into the country. Satter's new role was an adviser to the broadcaster Radio Europe/Radio Free Liberty, which is funded by the US Congress. He was also working on a book on Russia's post-communist history. (Source: The Guardian): http://tinyurl.com/qywg6x3
2014. I. 17. A Gazprom által 2013-ban a régió tíz országába szállított 34,4 milliárd köbméter gáz több mint nyolcvan százaléka négy országba irányult: Lengyelországba (9,80 milliárd köbméter), Csehországba (7,32 milliárd köbméter), Magyarországra (6,00 milliárd köbméter) és Szlovákiába (5,42 milliárd köbméter).
Nyugat-Európában tizenegy ország vásárolt földgázt a Gazpromtól, összesen 127,05 milliárd köbmétert. A négy legnagyobb vevő Németország (40,18 milliárd köbméter), Törökország (26,61 milliárd köbméter), Olaszország (25,33 milliárd köbméter) és Nagy-Britannia (12,47 milliárd köbméter) volt. A további sorrend Franciaország (8,21 milliárd köbméter), Ausztria (5,23 milliárd köbméter), Finnország (3,56 milliárd köbméter), Görögország (2,63 milliárd köbméter) és Hollandia (2,13 milliárd köbméter). A Gazprom európai gázszállításai a 2012-es visszaesés után mindenütt nőttek 2013-ban, de néhány kivételtől eltekintve nem érték el a 2011-es szintet. (Forrás: MTI)
2014. I. 17. A Déli Áramlat európai földgázgázvezetékkel kapcsolatos jogi és műszaki kérdések rendezésére Moszkva és Brüsszel munkacsoportot hoz létre - erről egyezett meg az orosz fővárosban Öttinger, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa és Novak, orosz szakminiszter.
Az érintett uniós tagállamok - Bulgária, Magyarország, Görögország, Szlovénia, Horvátország és Ausztria - 2013 decemberében Brüsszelt hatalmazta fel az Oroszországgal való tárgyalásokra. Öttinger arról is tájékoztatta Novakot, hogy az Európai Bizottság legkésőbb 2014f ebruárjában döntést hozhat az Északi Áramlathoz csatlakozó OPAL gázvezetékkel kapcsolatban. A német hatóság áldását adta a Gazprom orosz állami energetikai cég igényére, amelyik szerint az OPAL száz százalékos tulajdonosa kíván lenni, az Európai Bizottság viszont legfeljebb ötven százalékos részesedést engedélyez. (Forrás: MTI)
Románia
2014. I. 13. Az arányos, pártlistás választási rendszerhez való visszatérésről és szövetségük megerősítéséről állapodtak meg a szakadás szélére került román kormányszövetség vezetői: Ponta Victor szociáldemokrata miniszterelnök és Antonescu, liberális szenátusi elnök, a Szociálliberális Szövetség közös államfőjelöltje; ezentúl egységesen szavaznak a parlamentben, a vitás kérdésekben pedig előzetesen egyeztetnek.
Korábban több szociáldemokrata politikus is azt szorgalmazta, hogy pártjuk indítson saját jelöltet, és a kisebbségi frakció, valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) támogatásával alkosson új kormánytöbbséget. Ponta Victor szerint a szövetséget alkotó pártok számára egyértelmű kell legyen, hogy közös ellenfelük Basescu államfő rendszere. Az államfő-választást várhatóan 2014.novemberében szervezik meg. Az alkotmány módosításról rendezendő 2014. májusi népszavazás kétnapos lesz. Új választási törvényt dolgoznak ki, amelyik háromszáz főre korlátozná a Képviselőház létszámát, a honatyákat pedig pártlistákról, szavazatarányosan választanák meg az állampolgárok, ugyanúgy, mint 1990 és 2004 között. A Szenátus tagjainak megválasztási módjáról később döntenek. Az RMDSZ korábban több ízben hangsúlyozta: a romániai magyarságnak nem jó a többségi rendszer, hanem az az érdeke, hogy számarányos képviselethez jusson az ország törvényhozásában. http://tinyurl.com/jwogxpw
2014. I. 14. a Dnyeszter-melléki szakadár hatóságok az utóbbi időben adminisztratív jellegű nyomást gyakorolnak a román nyelvű iskolákra, "megtorló és provokáló" akciókkal - tette szóvá Basescu, román államelnök, aki az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közbelépését kérte. (Forrás: MTI)
2014. I. 14. Hatezer elítélt szabadul hamarabb a harmincegyezer bebörtönzött közül romániai börtönökből, mivel az új Btk. enyhébb büntetési tételeteket ír elő egy sor bűncselekménynél.
Szabadulhat, aki már letöltötte az adott bűncselekményre kiszabható maximális büntetést, mások pedig a reméltnél hamarabb kérhetik feltételes szabadlábra helyezésüket. (Forrás: MTI)
2014. I. 14. Vitát váltott ki Brok, az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának elnöke egy lapinterjúja, amelyikben azt javasolta a románok és bolgárok előtt is megnyílt német munkaerőpiac védelmében: utasítsák ki a szociális rendszerrel visszaélő bevándorlókat Németországból, és vegyenek ujjlenyomatot tőlük, hogy visszatérésüket meg lehessen akadályozni; Ponta Victor román kormányfő a múlt héten "felelőtlen, demagóg, fasiszta gondolkodású" politikusnak nevezte a német néppárti EP-képviselőt.
Schultz, az Európai Parlament (EP) elnöke számon kérte Ponta Victor román miniszterelnökön mindezt. Ponta Victor elismerte, hogy reagálása "nem volt szerencsés", és emiatt sajnálatát fejezte ki Schultznak. Brok válasznyilatkozatában rámutatott: ő Románia egy régi barátja, aki több mint tizenöt évig harcolt azért, hogy Románia és Bulgária az Európai Unió teljes jogú tagjává váljék, és most éppen azért emelt szót, hogy egy - az uniós szabályokat megsértő - kisebbség miatt ne kerüljön veszélybe a román és bolgár törvénytisztelő többség európai mozgásszabadsága. (Forrás: MTI)
2014. I. 16. A külföldiek tulajdonában lévő romániai cégek eddig is szabadon vásárolhattak mezőgazdasági területet; az olaszok, a németek és az arabok után a magyarok a negyedik helyen állnak a földterületek birtoklása tekintetében Romániában, hat százalékkal - állapítja meg a liberális kötődésű Adevarul lapban Nahoi cikkíró az Újabb hisztéria: jönnek a magyarok című írásban. (Forrás: MTI)
2014. I. 16. A Moldovai Köztársaság európai integrációját és Románia schengeni csatlakozását sürgette Basescu, román elnök a Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével folytatott brüsszeli megbeszélésén, tekintettel arra, hogy több tagállam a korrupció elleni harc eredményeitől tette függővé hozzájárulását Románia schengeni csatlakozásához.
Basescu felhívta az Európai Tanács elnökének figyelmét, hogy a román intézményrendszernek sikerült korrigálnia a politikai kisiklásokat. Példaként arra utalt: a parlament megszavazta ugyan a korrupt tisztségviselők felelősségre vonását megnehezítő törvénymódosítást, de azt az Alkotmánybíróság elutasította, így nem léphet hatályba. (Forrás: MTI)
Ukrajna
2014. I. 14. A kijevi Kulturális Minisztérium arra hívta fel a görög katolikus egyház vezetőjének, Sevcsuk nagy érseknek a figyelmét, hogy az ukrán törvények alapján a városvezetés engedélye szükséges a közterületen tartott vallási szertartásokra, amivel jelenleg az egyház nem rendelkezik; a kijevi ellenzéki tüntetéssorozaton való részvételével pedig a görög katolikus egyház törvénysértést követ el, ami miatt bírósági úton megvonhatják a működési engedélyét Ukrajnában. Szvjatoszlav érsek válaszában leszögezte, hogy az egyház nem vállal részt a politikai folyamatokban, de nem tagadhatták meg a lelki szolgálatot az azt kérő hívőktől. Rámutatott arra, hogy Ukrajna függetlenné válása óta a görög katolikus egyházat először fenyegették meg hivatalosan betiltással. 2014. I. 15. Míg az ukrán ellenzék újra blokád alá vonta a parlamenti üléstermet, ahogyan azt előző nap, a téli ülésszak első napján is tette, és gabonaszemekkel dobálta az esküt épp letevő új képviselőket, a kormányzó Régiók Pártjának azért rendkívül fontos, hogy elkezdődjön az ülésezés, mert a Parlament még mindig nem hagyta jóvá az idei költségvetést. 2014. I. 16. A parlamenti ülésterem ellenzéki blokádja ellenére az ukrán kormányoldalnak mégis sikerült elfogadnia első olvasásban az ország idei költségvetését. A javaslatot vita nélkül szavazták meg, mivel az ellenzékiek lehetetlenné tették a képviselők vitáját az előterjesztésről. Az indítványt a négyszázötven tagú parlament kétszáznegyvenkilenc képviselője támogatta. A szavazás közben az üléstermet teljes káosz uralta. Január 15-én bírósági úton betiltották a kijevi Majdanon - ahova éjjel, a mozgósításra, több tízezren érkeztek a térre - csaknem két hónapja tartó,európai integrációt és hatalomváltást követelő ellenzéki tiltakozó megmozdulást. A keleti országrészből sokan érkeztek a fővárosba, állítólag azért, hogy a költségvetés elfogadása mellett és a rend helyreállításáért demonstráljanak. Folyamatosan növekszik a Függetlenség terének közelében a rohamrendőrök létszáma. Reggel mintegy kétezer rohamrendőr jelenlétéről számoltak be ellenzéki aktivisták. 2014. I. 19. Kijevi ellenzéki vezetők a héten elfogadott, általuk alkotmánysértőnek minősített törvények szabotálására szólították fel híveiket, újabb lendületet kaptak a tüntetések, a kijevi nagygyűlésre legalább százezren, más források szerint mintegy félmillióan mentek el, a Parlament épületéhez tartó demonstrálók utóbb összecsaptak a kormánynegyedet védő rohamrendőrökkel. A rendvédelmi szervek vízágyúkat vezényeltek a tüntetők feloszlatására a mínusz tíz fokos fagyban. mintegy kétezren vesznek részt a rohamrendőrökkel folyó összecsapásban. Az ellenzék által ismertetett tervek között szerepel önvédelmi csapatok létrehozása a fővároson kívül, az ország különböző régióiban. Kijev belvárosában a Dinamo stadionnál radikális tüntetők néhány ezres csoportja összecsapott a kormánynegyedet lezárva tartó rohamrendőrökkel, kora este is rohamozták, kövekkel dobálták a rendőrkordont. 2014. I. 20. Reggel is folytatódtak az összecsapások az ukrán tüntetők és a rohamrendőrök között Kijev központjában, délelőtt mintegy háromezer tüntető küzdött a rohamrendőrök ellen; a sebesültek száma - köztük hetven rendőr és huszonnégy tüntető - meghaladta a százat. A tüntetők a Dinamo-stadion közelében fekvő Petrovszkaja sugárúton barikádot építettek, időnként a felszedett járdakövekkel dobálják a rendőröket, akik válaszul fénygránátokat vetnek be. a tüntetők barikádjaik mögül tűzcsaphoz erősített tömlővel locsolták a rohamrendőröket. A feldühödött tüntetők a rendfenntartó erők több autóbuszát és teherautóját felgyújtották. Janukovics, ukrán elnök Kljujevet, az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkárát bízta meg az ellenzékkel folytatandó tárgyalásokkal. Klicskót, az Ütés (UDAR) párt elnökét tekinti az ellenzéki ellenállás vezérének a kijevi kormányellenes tüntetések egyik meghatározó civil csoportja, az Avtomajdan elnevezésű civil szerveződés, amelyik autós tüntetőkből szerveződött, és főként Kijeven kívül, elsősorban Janukovics mezsihirjai rezidenciája elé szervez megmozdulásokat. A konvojban közlekedést tiltó jogszabályt a kormányoldal nyilvánvalóan ellenük hozta. Egy Jobboldali Szektor elnevezésű csoport, amelyik a Majdanon két hónapja folyó tüntetések biztonságának szavatolására létrehozott önvédelmi erők tagjaiból alakult, megerősítette, hogy tagjai részt vettek a rohamrendőrök és a tüntetők között a Dinamo stadionnál kitört összecsapásokban. Egyik vezetőjük elmondása szerint már a kezdetektől fogva forradalmat akartak. Fogadta Janukovics ukrán elnök Klicsko ellenzéki vezetőt 2014. január 19-én, vasárnap este. Klicsko szerint Janukovics megígérte, hogy az elnöki hivatal, a kormány és az ellenzék képviselőinek részvételével bizottságot alakítanak, hogy megoldást találjanak a helyzetre. Jacenyuk, az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt frakcióvezetője tájékoztatása szerint a három parlamenti ellenzéki erő - az Ütés (UDAR) párt, a Haza és a Szabadság (Szvoboda) párt - konzultációkat tart. 2014. I. 20. Az eddigieknél erőszakosabb, véres összecsapások kezdődtek Kijevben, tüntetők köveket és Molotov-koktélokat dobtak a rendőrök közé, felgyújtották a rendőrök teherautóit és buszait, a rendvédelmiek gumilövedékekkel, tömegoszlató gránátokkal, időnként vízágyúval támadnak. Délutánra mindkét oldalon legalább százan-százan szenvedtek sérüléseket. Szemtanúk szerint a rohamrendőrök többször szándékosan az újságírókat vették célba. (Forrás: MTI)
Vatican
"Let us think of the many migrants, the many refugees and their suffering" - Francis, the son of Italian immigrants to Argentina, said on a day the Catholic Church marks as the World Day of Migrants and Refugeess.
Európai Unióban
2014. I. 13. Moszkva arra számít, hogy az Európai Unió (EU) saját energetikai előírásait fogja módosítani, és nem a Déli Áramlat gázvezeték megépítésének programjában részes uniós tagállamok Oroszországgal kötött kétoldalú szerződéseit kívánja az EU-szabályokhoz igazítani - mondta Brüsszelben Csizsov, orosz EU-nagykövet.
A Déli Áramlat projektben érdekelt hat uniós ország Magyarország mellett Bulgária, Horvátország, Szlovénia, Görögország és Ausztria. Szintén részese a projektnek az EU-ba belépni kívánó Szerbia. (Forrás: MTI)
2014. I. 18. Csalódottan nyilatkozott az Egyesült Államok hírszerzési tevékenységének felülvizsgálatáról elhangzott amerikai elnöki javaslatokról az Európai Parlament Külügyi Bizottságának elnöke, Brok, mondván: nem jelent lényegi előrehaladást a titkos adatgyűjtések ügyében Obama amerikai elnök legutóbbi beszéde, amelyik több ígéretet tartalmazott, ugyanakkor egyetlen ellenőrizhető jogi kötelezettségvállalást sem tett. (Forrás: MTI)
További földrészekről
Afrikában
Egyiptom
2014. I. 14. Az urnákhoz járulhatnak az egyiptomiak - mintegy 52,7 millió választó -, 2013 január 14-én és 15-én, hogy döntsenek arról az alkotmánytervezetről, amelyik több jogot biztosítana az állampolgároknak, ugyanakkor különféle előjogokkal ruházná fel a hadsereget. A harminc ezer szavazóhelyiséget tizennégy ezer bíró és a biztonsági erők százhatvan ezer tagja fogja felügyelni. 2014. I. 16. Több mint kilencven százalék voksolt igennel az új alkotmányra a kétnapos egyiptomi népszavazáson, a részvételi arány legalább ötvenöt százalékos volt - egy belügyminisztériumi tisztségviselő szerint. 2014. I. 17. Szamaán püspök, a kopt katolikus egyház szóvivője nézete szerint, hogyha a törvénygyűjtemény előírásait betartják, az az egyiptomi keresztények helyzetének jelentős javulásához fog vezetni. Nem tartja problémának a második paragrafust, amelyik a törvényhozás alapjaként továbbra is a sariát, az iszlám vallásjogot jelöli meg. Meglátása szerint sokkal fontosabb, hogy a harmadik cikk garantálja az országban élő keresztények polgári jogait, és autonómiát biztosít belső ügyeik intézésében. (Forrás: MTI)
Nigéria
2014. I. 16. Jonathan államfő leváltotta a hadsereg teljes vezetését Nigériában - az Afrika legnagyobb olajtermelőjének számító, százhatvan millió lakosú országban -; menesztette a vezérkari főnököt, valamint a hadsereg, a haditengerészet és a légierő főparancsnokát is - jelentette be az elnöki hivatal.
A döntés okát egyelőre nem közölték. Jonathan 2013 májusában három szövetségi államban szükségállapotot vezetett be, ő maga is azt állította, hogy Boko Haram-szimpatizánsok vannak a kormány és a fegyveres erők soraiban. A 2009-ben kezdődött iszlamista felkelésben már több ezren vesztették életüket, és a támadások átterjedtek a szomszédos Nigerre, Kamerunra, illetve Csádra. A szélsőségesek célja, hogy iszlám törvénykezést vezessenek be egész Nigériában, ahol északon többségében muszlimok, míg délen keresztények laknak. (Forrás: MTI)
Ázsiában
Szíria
2014. I. 15. Európai hírszerző szolgálatok ügynökei hónapokon át tárgyaltak titokban Aszad, szíriai elnök képviselőivel, hogy információkat gyűjtsenek a kontinensről Szíriába érkezett szélsőségesekről - írta internetes felületén a The Wall Street Journal című amerikai napilap.
Megdad, szíriai miniszterelnök-helyettes a BBC-nek nyilatkozva megerősítette, hogy a rezsimmel szemben álló egyes nyugati országok titkosszolgálatainak képviselői tárgyaltak Damaszkuszban. (Forrás: MTI)
Törökország
2014. I. 14. Erdogan török kormányfő bizonyos feltételek teljesülése esetén kész visszavonni a vitatott igazságügyi reformtervezetet, amelyiknek célja a bírói szervek feletti kormányzati befolyás kiterjesztése.
A vitatott javaslat szerint a bírák és ügyészek kinevezését ezentúl az igazságügy-miniszternek is jóvá kell hagynia. A török bírák és ügyészek legfőbb tanácsa 2014. január 10-én alkotmányellenesnek minősítette a reformtervezetet. A javaslat az ellenzék haragját is kiváltotta. A török líra 2013. decembere közepe óta nyolc százalékot vesztett az értékéből. Törökországban 2013. decembere közepén robbant ki a kormányfő közvetlen környezetét is érintő, pályázati csalásokról és megvesztegetésekről szóló korrupciós botrány. Erdogan "bírói puccs"-nak minősítette a szerteágazó korrupciós vizsgálatot, és válaszul több száz tisztségviselő elküldésével a rendőri erők "megtisztításába" és a bírói kinevezések feletti ellenőrzés szigorításába kezdett. (Forrás: MTI)
North America
the USA Egyesült Államok
January 14, 2014 The U.S. judiciary told Congress it opposes the idea of having an independent privacy advocate on the secret Foreign Intelligence Surveillance Court, while members of Congress lauded the idea at a Capitol Hill hearing. Members of the presidential task force that recommended such an advocate defended the proposal before the Senate Judiciary Committee, as did Chairman Leahy, D-Vt., during a hearing on the NSA's surveillance programs. Task force members also defended their proposal to shift the government's massive inventory of Americans' phone records from the NSA to telephone companies. The task force members reiterated their report's conclusions that the bulk phone collection had not proved critical to past terrorism cases. (Source: My Way): http://tinyurl.com/m6ohrhr The N.S.A. and the Pentagon’s Cyber Command have implanted nearly one hundred thousand “computer network exploits” around the world; tiny transceivers are built into USB plugs and inserted into target computers, the transceivers communicate with a briefcase- size N.S.A. field station, or hidden relay station, up to eight miles away and the field station communicates back to the N.S.A.’s Remote Operations Center. It can also transmit malware, including the kind used in attacks against Iran’s nuclear facilities. There is no evidence that the N.S.A. has implanted its software or used its radio frequency technology inside the United States. (Source: The New York Times): http://tinyurl.com/knoulcz Cyber command budget more than doubles. The House approved a fiscal 2014 spending package on January 13, that includes $447 million for the Pentagon component that launches cyber weapons and deflects hacks against civilian and military networks. That’s more than a two-fold increase over Cyber Command's fiscal 2013 budget of $191 million. The Senate was expected to clear the bill shortly. In March 2013, about 834 active duty military and civilian personnel were on staff, Cyber Command chief Gen. Alexander told lawmakers at the time. The goal is to grow cyber forces by 2,000 personnel annually, until 2016. House lawmakers on January 13 approved $792 million for cybersecurity at the Homeland Security Department in fiscal 2014. That is an increase of $35.5 million over last year. The number of cyber incidents agencies and all other sectors reported to DHS increased by 42 percent between fiscal 2011 and fiscal 2012, to a total of 153,043 cases, according to the most recent assessment of the government's compliance with federal cyber legislation, released last spring. ( Source: Defense One): http://tinyurl.com/p4cthab 16 January 2014 The National Security Agency program, codenamed Dishfire has collected almost two hundred million text messages a day from across the globe, using them to extract data including location, contact networks and credit card details, according to an agency presentation from 2011 subtitled “SMS text messages: a goldmine to exploit", material provided by NSA whistleblower Snowden. (Source: The Guardian): http://tinyurl.com/nm6rmx8 America’s spies want Snowden dead. One Army intelligence officer even offered BuzzFeed a chillingly detailed fantasy. “I think if we had the chance, we would end it very quickly,” he said. “Just casually walking on the streets of Moscow, coming back from buying his groceries. Going back to his flat and he is casually poked by a passerby. He thinks nothing of it at the time starts to feel a little woozy and thinks it’s a parasite from the local water. He goes home very innocently and next thing you know he dies in the shower.” (Source: buzzfeed): http://tinyurl.com/nyb6zsl 2014. I. 17. Obama, Oamerikai elnök utasítást adott ki, amelyikben az NSA tevékenységének korlátok közé szorításáról, egyebek mellett a "baráti és szövetséges" külföldi vezetők lehallgatásának felfüggesztéséről, illetve a külföldi állampolgárok megfigyelésének csökkentéséről határozott. A jel felderítés - rádió, elektronikus és egyéb műszaki eszközökkel végzett hírszerzés - gyakorlatának átalakításáról mondott beszédében hangsúlyozta: hírszerző ügynökségeik világszerte folytatni fogják az információgyűjtést a kormányok - nem az egyszerű állampolgárok - szándékaival kapcsolatban, ugyanúgy, ahogy azt minden más ország hírszerző szolgálatai teszik". Közölte, hogy megnöveli a hírszerzés feletti kormányzati ellenőrzést, a rendkívüli helyzetek kivételével a FISC engedélyhez köti a szakszolgálatoknak a metaadatokhoz történő hozzáférését és előírja a hírszerzési prioritások évenkénti felülvizsgálatát. NSA reforms: what will change, and what won't (Source: National Journal): http://tinyurl.com/oyz33qy Obama's NSA proposals fall far short of real change; the White House's tepid plan aims to calm the public, not curtail the government's surveillance programs. (Source: National Journal): http://tinyurl.com/qxkba54 President Obama announced that Podesta, his new counselor and the political operative responsible for creating the institutional left in Washington, will be the appointed "to lead a comprehensive review of big data and privacy" in the aftermath of revelations about the National Security Agency's electronic spying programs. (Source: Breitbart): http://tinyurl.com/qy7kj6t Podesta is the founder of the liberal Center for American Progress (CAP) which has gotten $7.3 million from liberal billionaire Soros since 2000 and was one of the keystone liberal think tanks founded after the Democrats lost the 2004 election. (Source: CNS News): http://tinyurl.com/ovfxe2m 2014. I. 20. Lapkommentárok szerint a törvényhozásban újabb érvcsata kezdődik a biztonság, illetve a magánélet védelmének elsőbbségét hirdetők között, miután Obama elnök a Kongresszus hatáskörébe utalta a külföldi hírszerzést felügyelő titkos bíróság (FISC) munkája felügyeletének és a metaadatok tárolásának ügyét. A The Washington Post emlékeztetett rá, hogy Obama 2013. március 28-i hatállyal utasította Holder igazságügyi minisztert és Clappert, a nemzeti hírszerzés igazgatóját (DNI) arra, hogy a dolgozza ki az adattárolásra vonatkozó javaslatait. A lap ennél is fontosabb határidőnek nevezte, hogy 2015 júniusában lejár a nagytömegű adatgyűjtést engedélyező törvény. Az eljárást a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után elfogadott, a terrorizmussal gyanúsított személyek megfigyeléséről rendelkező Patriot törvény 215-ös cikkelyének felhatalmazásával folytatja. (Forrás: MTI)
January 15, 2014 The United States will provide an additional $380 million in humanitarian assistance to help victims of Syria’s civil war - Secretary of State John Kerry said.
More than $177 million, will go toward humanitarian efforts within Syria, with the State Department estimating that 9.3 million people need humanitarian assistance.In addition, more than $76 million will go to Lebanon, more than $61 million will go to Jordan, more than $31 million will go to Turkey, more than $20 million will go to Iraq, more than $12 million will go to Egypt, and about $2.5 million will go to U.N. programs throughout the region. (Source: Defence One): http://tinyurl.com/nhwpnkx
2014. I. 17. Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció és Koszorús, az Amerikai Magyar Szövetség (AMSZ) elnöke is üdvözölte Bell, budapesti amerikai nagyköveti jelölését.
Meggyőződésünk, hogy az Egyesült Államoknak tulajdon nemzetbiztonsága és regionális érdekei szempontjából is érdekében áll, hogy a lehető legszorosabb kapcsolatokat ápoljon közép-európai szövetségeseivel, különös tekintettel a tragikus ukrajnai fejleményekre" - jelentette ki Teleki. Arra számít, hogy szoros munkakapcsolat alakul ki az Amerikai Magyar Koalíció és a jelenlegi nagykövetjelölt, illetve a budapesti Amerikai Nagykövetség között. Koszorús az AMSZ közleményében üdvözölte Bell nagyköveti jelölését. "Hiszünk abban, hogy konkrét lépéseket fog tenni azért, hogy megváltozzon az a benyomás, miszerint a Magyarországgal kapcsolatos elbánásból hiányzik az elfogulatlanság, és kettős mércét alkalmaznak, ami, ha azt nem kezelik megfelelően, alááshatja az Egyesült Államok diplomáciai és stratégiai érdekeit Magyarországon és a régióban egyaránt" - írta. Rámutatott, hogy Magyarország a NATO elkötelezett és az Egyesült Államok erős szövetségese, és támogatja az amerikai külpolitikai törekvéseket. A szövetség szerint a magyarok növekvő számban érzékelik az amerikai elfogulatlanság hiányát, és azt, hogy a politikai spektrum egyik oldalát favorizálják a jelenleg kormányzó jobbközép párttal szemben. Emellett záporoznak az olyan megkérdőjelezhető, gyakran az ellenzéki pártok és azok nyugati szövetségesei által ihletett állítások, amelyek Magyarországot célozták meg a bírálattal, megkérdőjelezve a magyaroknak a demokrácia és a demokratikus normák iránti elkötelezettségét. Harmadik tényezőként említette meg Koszorús, hogy sok magyar szerint a térségben kettős mércét alkalmaznak a kisebbségi jogok védelmének ügyében. Miközben Magyarországot bizonyítékok nélkül, igazságtalanul vádolják azzal, hogy érzéketlen a kisebbségi jogokkal szemben, noha megerősítette a kisebbségek védelmét, a szomszédos országokban vannak olyan törvények és konkrét politikai intézkedések, amelyek konkrétan a magyar kisebbséggel, a romákkal és a zsidókkal szemben diszkriminatívak. (Forrás: MTI)
AHF Statement on US Ambassador to Hungary Designate Bradley Bell (Source: The American Hungarian Federation): http://tinyurl.com/lf3kvlt
2014. I. 17. Az Egyesült Államok nem könnyű, de szükséges párbeszédet fog folytatni Magyarországgal a demokráciáról - jelentette ki az amerikai Szenátus Külügyi Bizottságában megtartott meghallgatásán Bell, budapesti nagykövetjelölt.
Amerika szoros szövetségesének nevezte Magyarországot, és kijelentette, hogy a két ország együttműködése a közösen vallott értékeken alapul. Méltatta az afganisztáni, a koszovói és a boszniai magyar katonai szerepvállalást, és kitért arra, hogy Budapest "aktív és konstruktív" támogatója az izraeli-palesztin béke-megállapodást célzó amerikai közvetítésnek és a szíriai vegyifegyver-leszerelési programnak is. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Washington az elmúlt két évben nyíltan hangot adott több aggályának is a fékek és az ellensúlyok magyarországi állapotával és több intézmény függetlenségével kapcsolatban. Sokan azt állítják - mondta - hogy a mélyreható törvényhozási és alkotmányos változások ártottak a nemzetközi beruházási klímának, aláásták a tulajdonjogokat, meggyengítették a bíróságokat és a végrehajtó hatalom kezében központosították a hatalmat. Kijelentette, hogy kinevezésének jóváhagyása esetén védelmezni fogja az amerikai és az európai demokratikus értékeket, és sürgetni fogja, hogy a magyar partnerek működjenek együtt nemzetközi partnereikkel és a civil társadalommal. "A pluralizmus eszménye részét képezi annak, hogy a mi értelmezésünkben mit jelent a demokrácia. A demokráciák elismerik, hogy egyetlen entitásnak - államnak, politikai pártnak vagy vezetőnek - sem lesz meg soha a válasza az összes a kihívásra, amellyel szembesülünk" - hangoztatta Bell. Emlékeztetett arra, hogy Washingtont aggasztja a szélsőségesek megerősödése, igaz, ez a trend nem csak Magyarországra jellemző. "Ha megerősítenek, akkor a tolerancia védelme és előmozdítása lesz
prioritásaim egyike" - mondta. Megfogadta, hogy küzdeni fog a gyűlölet és az előítélet ellen. (Forrás: MTI)
2014. I. 17. Az Egyesült Államok kezdi elveszteni tengeri és légi fölényét Kínával szemben az ázsiai-csendes-óceáni térségben - figyelmeztet Locklear admirális, az amerikai csendes-óceáni parancsnokság (Pacom) parancsnoka a The Washington Times amerikai napilap beszámolója szerint.
Washington két éve határozott arról, hogy haditengerészeti erejének hatvan százalékát Kelet-Ázsiába helyezi át, de a kormány bírálói szerint a stratégia nem fog működni, mivel - a költségvetési korlátozások miatt - az amerikai flotta csökken, míg a haditengerészetre és a légierőre összpontosító Kína ereje jelentősen nő. A vészjósló tendenciák ellenére Kína technológiai lemaradása évtizedekre tehető az Egyesült Államokkal szemben, ráadásul Pekingnek - Washingtonnal ellentétben - egyetlen szövetségese sincs. (Forrás: MTI)
2014. I. 20. Coloradóban és az északnyugati Washington államban teljes mértékben felszabadították a marihuana kábítószer használatát.
Hasonló liberalizálást vettek fontolóra Alaszkában és az amerikai fővárosban is. Az Obama-kormány 2013-ban közölte, hogy a szövetségi hatóságok nem üldözik majd a coloradói és a Washington állambeli marihuánafogyasztókat, ha azok betartják az adott államok törvényeit. "Mint ahogy azt alaposan feltárták, gyerekként én is szívtam füvet. Szerintem ez egy olyan rossz szokás és bűn is egyben, amelyik nem különbözik nagyban a cigarettától, amelyet ifjúkoromtól felnőtt életem nagy részén át szívtam" - nyilatkozott Obama, amerikai elnök a The New Yorker magazinnak adott nyilatkozatában. (Forrás: MTI)
Globalization
Persecution of Christians - World Watch List: 1. North Korea 2. Somalia 3. Syria 4. Iraq 5. Afghanistan 6. Saudi Arabia 7. Maldives... (Source: Open Doors USA): http://tinyurl.com/m95vwhw
Űr
2014. I. 14. A 2012 februári pályára állítása óta folyamatosan üzemelő Masat-1 magyar űreszköz tízezred-szerre kerülte meg a Földet és a 437 MHz-es rádióamatőr sávban kommunikálva küldi az adatcsomagokat.
A fedélzetén található kamerával ez idáig több mint kétszáz felvételt készített a Földről. Az űreszköz eddig több mint huszonkét millió adatcsomagot sugárzott le, ezek nagyjából egyharmada a Masat-1 csapat központi szerverére érkezett be, ami körülbelül négyszáznegyven mega-bájt adatnak felel meg. (Forrás: MTI)
.