.
Egyik 19
.
Európában
Horvátország
2014. I. 16. A MOL növelné horvát leányvállalata, az INA kitermelését, sürgeti viszont az ehhez szükséges engedélyek kiadását; a horvát kormánnyal folytatott megbeszélés után a magyar olajvállalat kész a tárgyalások gyorsított ütemű folytatására - jelentette ki Molnár, a Mol-csoport vezérigazgatója Zágrábban. 2014. I. 17. Az ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságához (UNCITRAL) fordul a horvát kormány, hogy rendezze a MOL-nak az INA horvát olajipari vállalatban meglévő részesedésével kapcsolatos vitát, míg a Mol már 2013. novembere végén nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen, hogy megvédje horvátországi befektetéseit - a magyar cég a washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID) fordult, arra hivatkozva, hogy a horvát kormány nem teljesítette szerződéses kötelezettségeit.
Németország
2014. I. 18 A német kormány igazságügyi minisztere, Mass, egy lapinterjúban kijelentette, hogy az amerikai hírszerzői-lehallgatói tevékenység kilátásba helyezett korlátozása nem megy elég messze, az elnöki javaslatok nem kielégítőek Berlin számára, az elveszett bizalmat Washington csak akkor nyerheti vissza, ha az Egyesült Államokkal sikerül egy jogilag kötelező megállapodást aláírni, amelyik védi valamennyi állampolgár személyes adatait.
Nagy-Britannia
2014. I. 20. Terrorcselekményekre kapnak kiképzést az Aszad-rezsim ellen Szíriában harcoló britek és más nyugati állampolgárok az al-Kaida terrorhálózattól, amelyik arra biztatja őket, hogy hazájukba visszatérve alakítsanak új terrorsejteket, merényleteket hajtsanak végre - írja nyugati hírszerzési forrásokat és az al-Kaida egy dezertőr tagját idézve a The Daily Telegraph.
Oroszország Russia
2014. I. 14. Putyin Vlagyimir, orosz elnök bejelentette, hogy a meghívására Moszkvába érkezett magyar kormányfő látogatására egy sor dokumentumot készítettek elő aláírásra, amelyek új és komoly lépést jelentenek az orosz-magyar kapcsolatok fejlesztésében, Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig hangsúlyozta, hogy Oroszország Magyarország számára az Európai Unión kívüli kívüli legfontosabb partner. A Kreml intenzívnek ítéli meg az orosz-magyar politikai párbeszédet; álláspontjuk szerint a két ország szilárd kereskedelmi-gazdasági kapcsolatokkal rendelkezik - az orosz államfő sajtószolgálatának tájékoztatója szerint. A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás Magyarország és az Oroszországi Föderáció között - atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. Magyarország teljesíti a Déli Áramlat földgázvezeték megépítésével kapcsolatos, szerződésben vállalt kötelezettségeit - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Putyin Vlagyimir, orosz elnökkel folytatott megbeszélése után. 2014. I. 15. Régóta folynak a tárgyalások Oroszország és Magyarország között a paksi erőmű két új reaktorblokkjának megépítésére nyújtandó orosz hitelről, amelyet tíz év alatt lehet lehívni, a törlesztési idő pedig huszonegy év - közölte Sziluanov, orosz pénzügyminiszter.
2014. I. 17. A Gazprom által 2013-ban a régió tíz országába szállított 34,4 milliárd köbméter gáz több mint nyolcvan százaléka négy országba irányult: Lengyelországba (9,80 milliárd köbméter), Csehországba (7,32 milliárd köbméter), Magyarországra (6,00 milliárd köbméter) és Szlovákiába (5,42 milliárd köbméter).
2014. I. 17. A Déli Áramlat európai földgázgázvezetékkel kapcsolatos jogi és műszaki kérdések rendezésére Moszkva és Brüsszel munkacsoportot hoz létre - erről egyezett meg az orosz fővárosban Öttinger, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa és Novak, orosz szakminiszter.
Ukrajna
2014. I. 14. A kijevi Kulturális Minisztérium arra hívta fel a görög katolikus egyház vezetőjének, Sevcsuk nagy érseknek a figyelmét, hogy az ukrán törvények alapján a városvezetés engedélye szükséges a közterületen tartott vallási szertartásokra, amivel jelenleg az egyház nem rendelkezik; a kijevi ellenzéki tüntetéssorozaton való részvételével pedig a görög katolikus egyház törvénysértést követ el, ami miatt bírósági úton megvonhatják a működési engedélyét Ukrajnában. 2014. I. 15. Míg az ukrán ellenzék újra blokád alá vonta a parlamenti üléstermet, ahogyan azt előző nap, a téli ülésszak első napján is tette, és gabonaszemekkel dobálta az esküt épp letevő új képviselőket, a kormányzó Régiók Pártjának azért rendkívül fontos, hogy elkezdődjön az ülésezés, mert a Parlament még mindig nem hagyta jóvá a 2014. évi költségvetést. 2014. I. 16. A parlamenti ülésterem ellenzéki blokádja ellenére az ukrán kormányoldalnak mégis sikerült elfogadnia első olvasásban az ország idei költségvetését. 2014. I. 19. Kijevi ellenzéki vezetők a héten elfogadott, általuk alkotmánysértőnek minősített törvények szabotálására szólították fel híveiket, újabb lendületet kaptak a tüntetések, a kijevi nagygyűlésre legalább százezren, más források szerint mintegy félmillióan mentek el, a Parlament épületéhez tartó demonstrálók utóbb összecsaptak a kormánynegyedet védő rohamrendőrökkel. Kijev belvárosában a Dinamo stadionnál radikális tüntetők néhány ezres csoportja összecsapott a kormánynegyedet lezárva tartó rohamrendőrökkel, kora este is rohamozták, kövekkel dobálták a rendőrkordont. 2014. I. 20. Reggel is folytatódtak az összecsapások az ukrán tüntetők és a rohamrendőrök között Kijev központjában; délelőtt mintegy háromezer tüntető küzdött a rohamrendőrök ellen, a sebesültek száma - köztük hetven rendőr és huszonnégy tüntető - meghaladta a százat. Az eddigieknél erőszakosabb, véres összecsapások kezdődtek Kijevben, tüntetők köveket és Molotov-koktélokat dobtak a rendőrök közé, felgyújtották a rendőrök teherautóit és buszait, a rendvédelmiek gumilövedékekkel, tömegoszlató gránátokkal, időnként vízágyúval támadnak.
Európai Unióban
2014. I. 18. Csalódottan nyilatkozott az Egyesült Államok hírszerzési tevékenységének felülvizsgálatáról elhangzott amerikai elnöki javaslatokról az Európai Parlament külügyi bizottságának elnöke, Brok, mondván: nem jelent lényegi előrehaladást a titkos adatgyűjtések ügyében Obama amerikai elnök legutóbbi beszéde, amelyik több ígéretet tartalmazott, ugyanakkor egyetlen ellenőrizhető jogi kötelezettségvállalást sem tett.
További földrészekről Other continents
Afrikában
Egyiptom
2014. I. 14. Az urnákhoz járulhatnak az egyiptomiak - mintegy 52,7 millió választó -, 2013 január 14-én és 15-én, hogy döntsenek arról az alkotmány-tervezetről, amelyik több jogot biztosítana az állampolgároknak, ugyanakkor különféle előjogokkal ruházná fel a hadsereget. 2014. I. 16. Több mint kilencven százalék voksolt igennel az új alkotmányra a kétnapos egyiptomi népszavazáson, a részvételi arány legalább ötvenöt százalékos volt - egy belügyminisztériumi tisztségviselő szerint. 2014. I. 17. Szamaán püspök, a kopt katolikus egyház szóvivője nézete szerint ha a törvénygyűjtemény előírásait betartják, az az egyiptomi keresztények helyzetének jelentős javulásához fog vezetni. 2014. I. 18 A résztvevők 98,1 százaléka voksolt igennel Egyiptomban az új alkotmányra, a referendumon a választásra jogosult ötvenhárom millió állampolgár 38,6 százaléka vett részt.
North America Észak-Amerika
the USA Egyesült Államok
January 14, 2014 The U.S. judiciary told Congress it opposes the idea of having an independent privacy advocate on the secret Foreign Intelligence Surveillance Court, while members of Congress lauded the idea at a Capitol Hill hearing. (Source: My Way): http://tinyurl.com/m6ohrhr The N.S.A. and the Pentagon’s Cyber Command have implanted nearly one hundred thousand “computer network exploits” around the world; tiny transceivers are built into USB plugs and inserted into target computers, the transceivers communicate with a briefcase- size N.S.A. field station, or hidden relay station, up to eight miles away and the field station communicates back to the N.S.A.’s Remote Operations Center. (Source: The New York Times): http://tinyurl.com/knoulcz Cyber command budget more than doubles: the House approved a fiscal 2014 spending package, that includes $447 million for the Pentagon component that launches cyber weapons and deflects hacks against civilian and military networks. 16 January 2014 The National Security Agency program, codenamed Dishfire has collected almost two hundred million text messages a day from across the globe, using them to extract data including location, contact networks and credit card details, according to an agency presentation from 2011 subtitled “SMS text messages: a goldmine to exploit", material provided by NSA whistleblower Snowden. (Source: The Guardian): http://tinyurl.com/nm6rmx8 2014. I. 17. Obama, amerikai elnök utasítást adott ki, amelyikben az NSA tevékenységének korlátok közé szorításáról, egyebek mellett a "baráti és szövetséges" külföldi vezetők lehallgatásának felfüggesztéséről, illetve a külföldi állampolgárok megfigyelésének csökkentéséről határozott. NSA reforms: what will change, and what won't (Source: National Journal): http://tinyurl.com/oyz33qy Obama's NSA proposals fall far short of real change; the White House's tepid plan aims to calm the public, not curtail the government's surveillance programs. (Source: National Journal): http://tinyurl.com/qxkba54 President Obama announced that Podesta, his new counselor and the political operative responsible for creating the institutional left in Washington, will be the appointed "to lead a comprehensive review of big data and privacy" in the aftermath of revelations about the National Security Agency's electronic spying programs. (Source: Breitbart): http://tinyurl.com/qy7kj6t Podesta is the founder of the liberal Center for American Progress (CAP) which has gotten $7.3 million from liberal billionaire Soros since 2000 and was one of the keystone liberal think tanks founded after the Democrats lost the 2004 election. (Source: CNS News): http://tinyurl.com/ovfxe2m 2014. I. 20. Lapkommentárok szerint a törvényhozásban újabb érvcsata kezdődik a biztonság, illetve a magánélet védelmének elsőbbségét hirdetők között, miután Obama elnök a Kongresszus hatáskörébe utalta a külföldi hírszerzést felügyelő titkos bíróság (FISC) munkája felügyeletének és a metaadatok tárolásának ügyét.
AHF Statement on US Ambassador to Hungary Designate Bradley Bell (Source: The American Hungarian Federation): http://tinyurl.com/lf3kvlt
2014. I. 17. Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció és Koszorús, az Amerikai Magyar Szövetség (AMSZ) elnöke is üdvözölte Bradley Bell, budapesti amerikai nagyköveti jelölését.
Meggyőződésünk, hogy az Egyesült Államoknak tulajdon nemzetbiztonsága és regionális érdekei szempontjából is érdekében áll, hogy a lehető legszorosabb kapcsolatokat ápoljon közép-európai szövetségeseivel, különös tekintettel a tragikus ukrajnai fejleményekre" - jelentette ki Teleki. Arra számít, hogy szoros munkakapcsolat alakul ki az Amerikai Magyar Koalíció és a jelenlegi nagykövetjelölt, illetve a budapesti Amerikai Nagykövetség között. Koszorús az AMSZ közleményében üdvözölte Bell nagyköveti jelölését. "Hiszünk abban, hogy konkrét lépéseket fog tenni azért, hogy megváltozzon az a benyomás, miszerint a Magyarországgal kapcsolatos elbánásból hiányzik az elfogulatlanság, és kettős mércét alkalmaznak, ami, ha azt nem kezelik megfelelően, alááshatja az Egyesült Államok diplomáciai és stratégiai érdekeit Magyarországon és a régióban egyaránt" - írta. Rámutatott, hogy Magyarország a NATO elkötelezett és az Egyesült Államok erős szövetségese, és támogatja az amerikai külpolitikai törekvéseket. A szövetség szerint a magyarok növekvő számban érzékelik az amerikai elfogulatlanság hiányát, és azt, hogy a politikai spektrum egyik oldalát favorizálják a jelenleg kormányzó jobbközép párttal szemben. Emellett záporoznak az olyan megkérdőjelezhető, gyakran az ellenzéki pártok és azok nyugati szövetségesei által ihletett állítások, amelyek Magyarországot célozták meg a bírálattal, megkérdőjelezve a magyaroknak a demokrácia és a demokratikus normák iránti elkötelezettségét. Harmadik tényezőként említette meg Koszorús, hogy sok magyar szerint a térségben kettős mércét alkalmaznak a kisebbségi jogok védelmének ügyében. Miközben Magyarországot bizonyítékok nélkül, igazságtalanul vádolják azzal, hogy érzéketlen a kisebbségi jogokkal szemben, noha megerősítette a kisebbségek védelmét, a szomszédos országokban vannak olyan törvények és konkrét politikai intézkedések, amelyek konkrétan a magyar kisebbséggel, a romákkal és a zsidókkal szemben diszkriminatívak.
2014. I. 17. Az Egyesült Államok nem könnyű, de szükséges párbeszédet fog folytatni Magyarországgal a demokráciáról - jelentette ki az amerikai Szenátus Külügyi Bizottságában megtartott meghallgatásán Bradley Bell, budapesti nagykövetjelölt.
.