.
Európában
Magyarország
2013. XI. 1. Párbeszéd kezdődött a magyar és az amerikai illetékes szervek között a lehallgatási ügyről. Martonyi külügyminiszter Nuland amerikai helyettes államtitkárral folytatott megbeszélésén kérte az amerikai fél tájékoztatását. (Forrás: MTI)
Nagy-Britannia
2013. XI. 2. A német, a francia, a spanyol és a svéd hírszerző szolgálatok is kifejlesztettek és használnak olyan technológiát, amelyik alkalmas az internetes és telefonos adatforgalom tömeges figyelésére - írta legújabb feltáró riportjában a The Guardian. A négy európai szolgálat a brit GCHQ-val szoros együttműködésben fejlesztette ki az adatgyűjtő tevékenységhez szükséges technológiát az utóbbi öt évben. Az ügynökségek közvetlenül a száloptikás adattovábbító kábeleket "csapolják meg", és ehhez titokban kapcsolatokat építettek ki az érintett távközlési cégekkel - áll a brit lap írásában. A Snowden-akták tanúsága szerint a GCHQ tanácsokkal látta el a többi európai szolgálatot arról is, hogy miképp kerüljék meg a megfigyelési jogkörüket korlátok közé szorító hazai törvényeket. A The Guardian által Snowden kiszivárogtatásai alapján idézett, 2008-ban elvégzett GCHQ-felmérés hangsúlyozza, hogy a német Szövetségi Hírszerző Szolgálatnak (BND) "hatalmas technológiai potenciálja és jó hozzáférése van az internet szívéhez - (a BND-nek) máris rálátása van egyes 40-100 Gbps sebességű adattovábbító kábelekre". A GCHQ technológiája négy évvel e belső jelentés kelte után is csak 10 Gbps - gigabit/másodperc - sebességű kábelek megfigyelésére volt alkalmas, és a brit szolgálat "ezért adózott csodálattal" a német ügynökség kapacitása előtt - áll a brit lap feltáró riportjában. (Forrás: MTI)
Németország
2013. XI. 1. A német hatóságok szívesen meghallgatnák Snowdent, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Oroszországba menekült volt informatikusát az NSA németországi adatgyűjtésével kapcsolatban - jelentette ki Friedrich, német belügyminiszter. (Forrás: MTI)
Észak-Amerikában
Egyesült Államok
2013. XI. 1. A Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) "túl messzire ment" a titkos adatgyűjtésben, néha "robotpilóta" üzemmódban működött, és nem a kormány teljes felügyelete alatt - Kerry, amerikai külügyminiszter első ízben ismerte el október 31-én ezt video-összeköttetésben felszólalva a Nyílt Kormányzati Együttműködés 2013 (Open Government Partnership, OGP) program londoni konferenciájának résztvevői előtt. Ugyanakkor az amerikai Szenátus hírszerzést felügyelő bizottság olyan jogszabályt hagyott jóvá, amelyik szigorítaná az ellenőrzést a titkos adatgyűjtés felett, de nem tiltaná le az effajta programokat. A jogszabály szerint öt évig tarthatók meg a titkosan beszerzett információk. (Forrás: MTI)
2013. XI. 1. A kémkedés elleni határozattervezetet terjesztett az ENSZ Közgyűlése elé az Egyesült Államok nemrég napvilágra került adatgyűjtési programjának két célpontja, Németország és Brazília. (Forrás: MTI)
.