.
Egyik 19
.
Utódállami területekről:
Erdélyben:
2013. III. 3. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hangsúlyozta: a romániai magyarság törvényes képviselőjeként használni kíván a továbbiakban is minden olyan jelképet, amelyik az itt élő magyarság közösségi önazonosságát hivatott hangsúlyozni. Reményét fejezte ki, hogy a zászlóügy által gerjesztett küzdelmet párbeszéd útján fel lehet oldani úgy, hogy a megszerzett jogok ne csorbuljanak. Az RMDSZ három térségi önkormányzati tanácsának hét végén tartott együttes ülésén az RMDSZ testületei kijelentették, az Európai Unióban bármelyik kisebbségnek jogában áll szabadon használni szimbólumait, jelképeit. 2013. III. 4. Egyhetes haladékot szabott Marinescu, Kovászna megye főnöke kilenc háromszéki településnek arra, hogy távolítsák el polgármesteri hivatalaik homlokzatáról a székely zászlót. 'Ezen a héten jár le az egyhetes haladék, ha nem vették le, bepereljük őket' - jelentette ki. Az érintettek: Kézdivásárhely, Csernáton, Lemhény, Ozsdola, Gelence, Barót, Vargyas, valamint Árkos és Kökös. (Forrás: MTI)
2013. III. 9. A "Székely Szabadság Napjá"-t tartják Marosvásárhelyen; a Székely Vértanúk Emlékművénél tart március 10-én, délután önrendelkezés tüntetést a Székely Nemzeti Tanács és a társszervezői szerepet vállaló Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, Erdélyi Magyar Néppárt és Magyar Polgári Párt. A helyi idő szerint 17 órakor (közép európai idő szerint 16 órakor) kezdődő, a "Székely Szabadság Napja" elnevezésű tüntetésre az egész Székelyföld területéről érkeznek tüntetők, akik a székelység önrendelkezés igényét kívánják nyomatékosítani. Ezzel egy időben több magyarországi, nyugat-európai és észak-amerikai nagyvárosban is tüntetéseket tartanak - elsősorban a román külképviseletek előtt - helyi magyar csoportok.
Az előzetes elgondolás szerint Marosvásárhelyen a Székely Vértanúk Emlékművénél mondják el beszédeiket a tüntetés szónokai, majd a tüntetők a megyefőnöki hivatal elé vonulnak, ahol beadványt adnak át a román kormány képviselőjének. (Forrás: MTI) 2013. III. 10. A "Székely Szabadság Napja" elnevezésű marosvásárhelyi tüntetés résztvevői - mintegy harminc ezren - beadványukban területi önrendelkezést követeltek Székelyföldnek. Követelték továbbá, hogy Székelyföld alkosson önálló fejlesztési övezetet az európai közösségi források hatékony felhasználása végett, s hogy Székelyföld legyen önálló közigazgatási térség.
A tüntetők azt is követelték, hogy a román hatóságok szüntessék be a székely jelképek üldözését, a magyarul beszélő emberek zaklatását és fenyegetését. Egyúttal tiltakoztak minden olyan közigazgatási átszervezés ellen, amelyik a Székelyföldet román többségű vidékekbe tagolná. (Forrás: MTI)
2013. III. 12. Emlékművet állítanak Pécskán a Szoboszlay-per elítéltjeinek
Az emlékmű, amelyik az 1958-as Szoboszlay-per tíz kivégzett és negyvenhét bebörtönzött elítéltjének állít emléket, márványborítású, piramist idéző. A budapesti Dinnyés alkotására felvésték a per valamennyi elítéltjének nevét. Az emlékmű voltaképpen egy ötágú csillag letört ágát ábrázolja, amelyiken átüt egy fekete rózsa.
Pécskán szolgált római katolikus papként a hamis vádas kommunista törvénytelen per fővádlottja - Szoboszlay - és több elítélt is pécskai illetőségű volt. Szoboszlayt és ötvenhat vádlott-társát államellenes összeesküvés vádjával ítélték el 1958-ban. Szoboszlai "Confederatio" című művében egy Arad központú román-magyar államszövetség létrehozásáról írt. Több társával azt tervezték, hogy az 1956-os magyar forradalommal párhuzamosan Romániában is forradalmat robbantanak ki. A 'Securitate' hamar felgöngyölítette az ügyet és letartóztatta a szervezkedőket. A kolozsvári Szoboszlay-perben tizenegy vádlottat golyó általi halálra, a többieket pedig súlyos börtönbüntetésre ítélték. Szoboszlayt és kilenc társát ki is végezték. Az elítéltek hozzátartozóinak a kérésére a Kolozsvári Táblabíróság 2010-ben újratárgyalta a Szoboszlay-pert, és jogerősen felmentette az elítélteket. (Forrás: MTI)
2013. III. 19. Egy magyar zászlót is elégettek a 'Rapid Bucuresti' labdarúgócsapatának szurkolói egy kolozsvári futballmérkőzésen - közölte a "Transindex.ro" hírkirakat.
A bukaresti szurkolók a kolozsvári 'CFR" zászlaját is meggyújtották a mérkőzés elején. A kolozsvári 'CFR"-t elsősorban magyar nemzetiségű tulajdonosa, Pászkány miatt tekintik egyesek magyar csapatnak. Az is az együttes magyar kötődéseit sugallja, hogy törzsszurkolói olykor magyarul is eléneklik a csapatot biztató rigmusokat. A csapat honlapján feltüntetett harminchetes játékoskeretben egy magyarországi - a régóta sérülésekkel bajlódó Vass - és két erdélyi magyar játékos (Sepsi és Veres) szerepel. A csapat gerincét Portugáliából és Dél-Amerikából igazolt játékosok adják. A mostani sorozatban is a "Bajnokok Ligájá'-ban vesz részt a kolozsvári 'CFR". (Forrás: MTI)
2013. III. 20. Marosvásárhely központú, 'főleg' Maros, Hargita és Kovászna megyét magába foglaló közigazgatási térség megalakítását javasolta a kormányzó szociálliberális szövetség társelnökeinek egy nyílt levélben Florea, Marosvásárhely ellenzéki polgármestere.
A jobbközép Demokrata Liberális Párt elnökhelyettesi tisztségét is betöltő Florea az első román vezető politikus, aki azt sugallja, hogy a három székelyföldi megye akár önálló térséget is alkothatna. Ponta Victor szociáldemokrata és Antonescu liberális pártelnökhöz intézett levele ugyanakkor nyitva hagyja azt a lehetőséget, hogy más megyéket is a Marosvásárhely központú térséghez soroljanak.
Marosvásárhely jelenleg a hat erdélyi megyét felölelő hetes számú fejlesztési térséghez tartozik, amelyiknek Gyulafehérváron van a központja.
Ponta Victor miniszterelnök korábban azt javasolta, hogy a jelenlegi fejlesztési térségeket emeljék közigazgatási rangra Romániában. (Forrás: MTI)
2013. III. 21. Aláírásgyűjtésbe kezdett a Székely Nemzeti Tanács a világhálón
Az aláírásokat a 2013. március 10-i Marosvásárhelyi Önrendelkezési Tüntetésen elfogadott Beadványhoz gyűjtik.
"Beadvány Románia kormányához a Székely Szabadság Napján
Ma, 2013. március 10.-én, a marosvásárhelyi Postaréten, a Székely Nemzetgyűlések hagyományainak folytatásaként összegyűlt székelyek, valamint a velük szolidaritást vállaló erdélyi magyar közösségek képviselői kinyilvánítjuk: igényeljük Székelyföld területi autonómiáját!
Székelyföld területi autonómiája azt jelenti, hogy történelmi szülőföldjén a székely-magyar többségi kollektivitás joga és tényleges képessége saját felelősségére és saját érdekében átvenni a közérdekű problémák jelentős részének megoldását, a szubszidiaritás elvének megfelelően. Az autonóm régió az állam és a kollektivitás között elhelyezkedő választott testülettel rendelkezik, az önigazgatás hatásköreit gyakorolja, illetve államhatósági jogosítványokkal is bír.
Románia, amikor csatlakozott az Európai Tanácshoz, egyoldalú kötelezettséget vállalt a tanács 1201/1993 számú ajánlásának teljesítésére, amely 11. cikkében kimondja: „Azokban a körzetekben, ahol egy nemzeti kisebbséghez tartozó személyek többséget alkotnak, ezen személyeknek jogukban áll, hogy sajátos történelmi és területi helyzetüknek megfelelő és az állam nemzeti törvénykezésével összhangban álló helyi vagy autonóm közigazgatási szervekkel, vagy különleges státusszal rendelkezzenek.” Az eltelt közel két évtizedben Románia ezt a kötelezettségvállalását sem teljesítette, az ezzel kapcsolatos párbeszédet a hatóságai elutasították.
Románia kormánya ígéretet tett arra, hogy a tervezett regionális reformot az érintett lakosság megkérdezésével hajtja végre. Ezt javasolja az Európai Unió és ez áll a Romániában hatályos jogszabályokban is. Ennek ellenére most arra készülnek, hogy megszegve Romániának a Kisebbségi Keretegyezményben és a Kisebbségi és Regionális Nyelvek Európai Chartájában foglalt kötelezettségeit, Székelyföldet egy román többségű közigazgatási régióba tagolják be, végleg elszámolva a székelység létezésének maradék intézményi kereteit. Felhívjuk az illetékes hatóságok és a nemzetközi közvélemény figyelmét arra, hogy Székelyföld közösségének akarata ellenére végrehajtott regionális reform beláthatatlan következményekkel járna a romániai demokráciára nézve, ugyanakkor ellehetetlenítené a többség, illetve a számbeli kisebbségben élő, de itt helyi többséget alkotó székely közösség közötti viszony normalizálását! Egyben felhívjuk Románia kormányának a figyelmét arra is, hogy a nemzetközi kötelezettségvállalások megszegése rendkívül rossz következményekkel járna Románia kül-kapcsolataira nézve.
Mi párbeszédet akarunk és együttműködést, abban a reményben, hogy végül Románia kormánya is belátja, hogy a közigazgatási reformot a helyi közösségek szabad akaratára, az állampolgárok közti szolidaritásra és a konstruktív együttműködésre kell építeni.
Hangsúlyozzuk: Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi integritását és állami szu- verenitását, nem sérti a Székelyföldön élő román nemzetiségű polgárok érdekeit, sem Románia alkotmányát. Székelyföld autonómiájának minden előnyét egyformán fogják élvezni az itt élő állampolgárok a demokrácia alapvető értékeinek tiszteletben tartásával.
Mindezek szellemében:
Követeljük, hogy a sajátos történelmi, földrajzi, politikai, kulturális és gazdasági jellegzetességekkel rendelkező Székelyföld alkosson önálló fejlesztési régiót az Európai Unió forrásainak hatékony felhasználása érdekében!
Követeljük, hogy Székelyföld legyen önálló közigazgatási régió!
Követeljük Székelyföld autonómiájának törvény általi szavatolását!
Tiltakozunk Székelyföld őshonos közösségének, a Székely Népnek érdekeit sértő, létét fenyegető közigazgatási átalakítás ellen!
Követeljük, hogy a romániai hatóságok azonnal szüntessék be a székely jelképek üldözését, a magyarul beszélő emberek zaklatását és fenyegetését.
Tiltakozunk az ellen, hogy a jogállam intézményeit az itt élő, román állampolgárságú magyarok elnyomására, megfélemlítésére és üldözésére használják!
Teljes és tényleges szabadságot és egyenlőséget akarunk Székelyföld minden lakosának!
Követeljük, hogy a kormány kezdjen párbeszédet a fentiekről a székely nép legitim képviselőivel, a Székely Nemzeti Tanáccsal és a székely önkormányzatokkal!
Autonómiát Székelyföldnek, szabadságot a Székely Népnek!
Marosvásárhely, 2013. március 10.
A Székely Nemzeti Tanács nevében: Izsák Balázs
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács nevében: Tõkés László
A Magyar Polgári Párt nevében: Bíró Zsolt
Az Erdélyi Magyar Néppárt nevében: Toró T. Tibor"
(Forrás: "autonomia ro")
2013. III. 22. Bírálják a román kormány 'visszaszolgáltatás' elképzeléseit református püspökök
Kató, az Erdélyi Református Egyházkerület és Csűry, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke kolozsvári sajtótájékoztatón ismertette az egyház kifogásait a román kormány által közvitára bocsátott törvénytervezettel kapcsolatban. Szerintük a román kormány által javasolt módosítás nem egyszerűsíti, hanem áttekinthetetlenné és zavarossá teszi az egykor államosított ingatlanok visszaszolgáltatási folyamatát és ha a jelenlegi alakban fogadják el a jogszabályt, a kormány perek hosszú sorára számíthat. (Forrás: MTI)
2013. III. 25. A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) közleményében Izsák elnök "makacsul visszatérő előítélet"-nek nevezte azt a nézetet, hogy a területi önigazgatás összeegyeztethetetlen a román Alkotmány első cikkelyében rögzített 'egységes, oszthatatlan, önálló nemzetállam' meghatározással.
Izsák megállapította: az Európai Unióban Románia az egyedüli ország, amelyik nemzetállamnak tartja önmagát; még a nemzetállam fogalmát megalkotó Franciaország is 'oszthatatlan, világi, néphatalmi és népjóléti köztársaságként" határozza meg önmagát. Az SZNT elnöke szerint a nemzetállam fogalmának nincs is általánosan elfogadott meghatározása. Azt viszont pontosan lehet tudni, hogy milyen értelmezései nem egyeztethetők össze a nemzetközi jog követelményeivel. Ezeket az önmeghatározást korlátozó elveket - amilyen például a megkülönböztetés-mentesség elve - maga a román Alkotmány is tartalmazza. Izsák szerint megannyi alkotmányos alapelvnek ellentmond a nemzetállamnak az a hallgatólagosan elfogadott értelmezése, amelyik Romániát a román nemzetiségű állampolgárok hazájának tekinti.
Az SZNT szerint Székelyföld önigazgatása a román állam oszthatatlanságával sem ellentétes. A nép az önállóságot ('szuverenitás') ugyanis nemcsak a Törvényhozás révén, hanem más képviseleti szervein keresztül is gyakorolja. "Márpedig Székelyföld Önkormányzati Tanácsa éppen egy ilyen képviseleti szerv" - állapította meg az SZNT elnöke. "Ha nem hoz az önrendelkezés számára kedvező változást az alkotmányos átalakítás, akkor is tudnunk kell, Románia hatályos alkotmánya egyetlen érvet sem kínál Székelyföld önkormányzása ellen" - állt az SZNT közleményében.
A székelyföldi önrendelkezési törekvéseket a román politikusok általában az alkotmány első cikkelyére hivatkozva minősítik alkotmányellenesnek. (Forrás: MTI)
2013. III. 27. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) úgy véli, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szakértői csoportja tőle másolta a Románia térségi átszervezésére vonatkozó tervezetét.
Az RMDSZ, 2009-ben benyújtott törvénytervezetében Románia jelenlegi megyéiből alakította volna ki a javasolt tizenhat térséget. A tervezetet vita nélkül, hallgatólagosan fogadta el a bukaresti Szenátus 2010-ben, a Képviselőház azonban azóta sem tűzte napirendjére. Az EMNP március 26-án bemutatott tervezete nem veszi figyelembe a megyehatárokat a tájékok kialakításánál. Az elképzelés tizenkét tájékra osztja Romániát, és Bukarestnek, Brassó térségének valamint Braila és Galac térségének világvárostájék rangot ajánl. Mindkét tervezetben Székelyföld és a Partium is önálló tájegységet alkot.
Az EMNP munkacsoportja közleményben utasította el az RMDSZ vádját. A munkacsoport álláspontját jegyző Szilágyi, a Partiumi Keresztény Egyetem tanára felsorolta a két tervezet közötti különbségeket, az EMNP- felfogásmód forrásaként pedig saját, e tárgyban írt könyveit jelölte meg. Az EMNP szakértője örömét fejezte ki afelett, hogy a két tervezet közötti lényeges eltérések ellenére sok a közös pont is. (Forrás: MTI)
2013. III. 28. Székelyföldön épít százötven millió euró-s beruházással fafeldolgozó gyárat az ausztriai 'Holzindustrie Schweighofer' - jelentette be Schweighofer, a cég tulajdonosa Sepsiszentgyörgyön.
A befektetők szándéka szerint az üzem 2014-ben kezd működni, és évente nyolcszáz ezer köbméter fát dolgoz fel. A megtermelt faanyag elszállítását vasúton tervezik.
A székelyföldi beruházás fontosságát jelzi, hogy a sajtótájékoztatón részt vett Dusa, román védelmi miniszter, és Tamás, a háromszéki önkormányzat elnöke is. (Forrás: MTI)
Felvidékről
2013. III. 8. Esterházy Jánosra emlékezünk
Gróf Esterházy János 1957-ben hunyt el a morvaországi Mírov börtönben, ezen a napon Komáromban majd 2013. március 9-11-e közt Budapesten emlékeznek a hős vértanú politikusra. Az Országházban termet neveznek el róla, könyv is megjelent, májusban szobrot állítanak Budapesten. (Forrás: "Felvidék Ma"):
Kárpátalján
2013. III. 19. "Nyilatkozat
2013. március 16-án vidékünkön, Kárpátalján a független Ukrajna történelme során először személyi atrocitásokra került sor magyar állampolgárokkal szemben nemzetiségük miatt.
A magyar forradalom és szabadságharc emlékének 165. évfordulója alkalmából március 16-án Ungváron két magyarországi diákcsoportra városnézés közben ukrán szélsőségesek támadtak, „imperialista, fasiszta, náci megszálló magyarok" és egyéb, obszcén szavak kíséretében ordítoztak a csoport tagjaira, lökdösődtek, inzultálták a tanárokat és diákjaikat, többükről a kokárdákat is letépték.
Sajnos nem egyedi esetről van szó. Az utóbbi években felerősödtek az ukrán nacionalisták szélsőséges megnyilvánulásai itt, Kárpátalján is. Emlékműveinket rongálják, a sajtóban rendszeresen jelennek meg magyarokat gyalázó és történelmünket elferdítő cikkek, megfélemlítő jellegű fáklyás felvonulásokat tartanak.
A kárpátaljai magyar ifjúsági és civil szervezetek nevében mélyen elítéljük ezeket a szélsőséges cselekedeteket, melyek békétlenséget szíthatnak vidékünkön.
Tudjuk, hogy az ukrán emberek többsége békés, toleráns, de sajnos egyre nagyobb teret kapnak az ilyen jellegű megnyilvánulások is. Emiatt felszólítjuk az illetékes hatóságokat, hogy azonnali hatállyal vizsgálják meg az eseteket, és vonják felelősségre a tetteseket! Továbbá kérünk minden jóérzésű ukrán kárpátaljai civil szervezetet és természetes személyt, határolódjon el ezen szerveződésektől, erőszakos, soviniszta megnyilvánulásaiktól!
Magyar testvéreink Kárpát-medence-szerte és azon túl, kérünk benneteket, vállaljatok szolidaritást a kárpátaljai magyarokkal, s csatlakozzatok nyilatkozatunkhoz!
Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség
Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége
Momentum Doctorandus - Kárpátaljai Magyar Doktoranduszok és Aspiránsok Szervezete
Kárpátaljai Református Ifjúsági Szervezet
Görögkatolikus Ifjúsági Szervezet
Szent Márton Egyesület"
http://tinyurl.com/c7t4n3p
Európában
Ausztriában
2013. III. 15. A 'Die Presse' című vezető osztrák hagyomány-hű napilap munkatársa, Ortner, álszentnek tartja a legutóbbi alkotmánymódosítás miatt megfogalmazott német és osztrák aggályokat.
Spindelegger osztrák külügyminiszter a vitatott magyarországi törvénymódosítások kapcsán kioktatóan azt mondta: 'itt-ott szomszédi aggodalmakkal viseltetünk a magyarországi törvényhozással kapcsolatban'. A cikkíró úgy látja, az összes közül a osztrák kormánynak van a legkevesebb törvényesítettsége arra, hogy a legutóbbi alkotmánymódosításokon bosszankodjék. Amikor a jelenlegi osztrák kormány pártjai, az Osztrák Néppárt és az Osztrák Szociáldemokrata Párt még kétharmados, alkotmányozó többséggel kormányoztak - írta Ortner -, rendszeres volt az a gyakorlat, hogy alkotmányos rangra emeltek egy törvényt annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság ne nyúlhasson hozzá. Westerwelle, német külügyminiszter nemrég kenetteljes intelmeket intézett Magyarországhoz az Európai Unió értékközösségéről. Ugyanakkor az eurómentés során szinte minden, az euró bevezetésekor kötött szerződés és ígéret ellen vétettek, Németország pedig 2004-ben az első nagy országként szegte meg -hidegvérrel - a maastricht-i szerződést - vélekedett. A szerző szerint a magyar kormány elegendő okot adott bírálatokra, a növekvő antiszemitizmustól kezdve a politika Orbán Viktor alatti 'putyinizálódásán' át a kormányfő "államosítási igyekezeteiig" sok mindennek 'rossz zamata van' Magyarországon. "Ez azonban nem változtat semmit azon, hogy a berlini és bécsi bírálat álszentségén nehéz túltenni" - írta a 'Die Presse'. (Forrás: MTI)
Cipruson
2013. III. 16. Kisebb roham indult Cipruson bankbetétek kivételére, miután híre ment, hogy a szigetország tíz milliárd eurónyi nemzetközi hitelcsomaghoz jut, ennek fejében viszont tíz százalékponttal emeli társasági adóját, a pénzintézeti betéteket pedig egyszeri illetékkel és kamatadóval sújtja. Próbálkozásaik kudarcot vallottak, a fiókok vezetői arról értesítették őket, hogy a pénzintézeti világhálós hálózat nem működik. Később a még nyitva tartó fiókok is bezártak. A hatóságok éjjel befagyasztották a megtakarításokat, hogy elkerüljék egy lehetséges riadalom következményeit. Az illeték százezer euró fölött 9,9 százalék, az alatt pedig 6,75 százalék lesz. A ciprusi pénzintézetekben lévő megtakarítások harmada külföldieké, elsősorban tehetős oroszoké és briteké.
A mentőcsomag fő rendeltetése, hogy segítsen tőkéhez juttatni a ciprusi pénzintézeti rendszert. Várakozásai szerint az illetékből 5,8 milliárd euró folyik majd be - mondta az 'Eurogroup' vezetője, a holland Dijsselbloem, Brüsszelben.
Az euróövezet tagállamai Ciprusnak adott felszólítása szerint: ha nem fogadja el az illetékről szóló pontot, visszatérhet korábbi fizetőeszközéhez, a ciprusi fonthoz - tudósítottak ciprusi újságírók. Gyors segítség nélkül Ciprusnak a számítások szerint már 2013. májusában csődöt kellene jelentenie. (Forrás: MTI) 2013. III. 20. A bankbetétilleték törvényhozási elutasítása nyomán megnőtt Ciprus euró-övezeti távozásának kockázata? Szarrisz, ciprusi pénzügyminiszter azt mondta moszkvai tárgyalásairól: építő jellegű, őszinte párbeszéd zajlik az orosz kormánnyal, és addig folytatják a tárgyalásokat, amíg megállapodás nem születik.
Londoni elemzői vélemények - és jóslások - szerint az orosz kormány várhatóan földgáz-kitermelési kedvezményezést fog kérni a ciprusi kormánytól pénzügyi segítség fejében, a ciprusi tengeri talapzat földgázkészleteinek ellenőrzése céljából. Moszkvának tekintettel kell lennie a térségi földgázmezők kitermelési jogaival kapcsolatos térségi vitákra - s hogy mit kaphatna Ciprus pénzügyi megsegítéséért cserébe. A felmerült lehetőségek között szerepelhet stratégiai jellegű eszközök átadása, de az valószínűtlen, hogy a NATO engedné például egy orosz haditengerészeti támaszpont létesítését Cipruson. Ha azonban Ciprus végül törlesztésképtelenné válik, és el kell hagynia az euró-övezetet, akkor függősége Oroszországtól valószínűleg drámai mértékben megnő.
Míg a nyújtandó lehetséges orosz támogatásokkal kapcsolatos várakozások nagy része arra a feltételezésre épül, hogy az orosz kormány elsődlegesnek tekinti egy országon kívüli tevékenységet végző ('offshore') pénzügyi menedék megmentését, Moszkva elsősorban pénzügyi központként betöltött saját szerepét kívánja erősíteni; Ciprus mint vetélytárs kiiktatását a Kreml nem feltétlenül tartaná rossz fejleménynek.
Tényleges egyezséget felajánlva Ciprusnak, Moszkva gyakorlatilag azt kérné, hogy Ciprus távozzon az euró-övezetből, és szilárdan vesse meg lábát az orosz érdekkörben. Bár valószínűtlen, mégsem teljesen lehetetlen, hogy Ciprus adott esetben el is fogadna egy ilyen egyezséget.
Az is felmerülhet, hogy a jelenlegi pénzintézeti zárlat feloldása után Ciprus - Izland mintájára - tőkekorlátozásokat vezet be a pénzek kimenekítésének megakadályozására.
Pénzügyi támogatás megtagadása esetén Ciprus törlesztés-képtelenné válik, a teljes ciprusi pénzintézeti rendszer összeomlik és az ország távozni kényszerül az euró-övezetből.
Áthidaló megoldás: az illeték csökkentése és bizonyos mértékű orosz támogatás elfogadása. Az lehet az egyik megoldás, hogy Ciprus végleg ejti a pénzintézeti betétilletéket, és Oroszországtól kér pénzügyi segítséget.
A ciprusi pénzintézeti válság terjedési kockázataival kapcsolatban Ash, szakértő annak a véleményének adott hangot, hogy a közép- és kelet-európai térségben elsősorban Szlovénia bizonyulhat sebezhetőnek, tekintettel arra, hogy a szlovén pénzintézeti ágazaton belül nem egészen negyven százalék a külföldi tulajdonosi arány, ami kevesebb mint a fele a térségi átlagnak. (Forrás: MTI) 2013. III. 30. Az Európai Unió (EU) a szigetországi megtakarítások megadóztatását szabta feltételül, hogy segítsen az euró-övezeti tagállamon. Anasztasziadisz, ciprusi elnök március 25-én megállapodott az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hármassal a hazájának folyósítandó hitelcsomagról. A százezer euró feletti pénzintézeti megtakarításokat - eddig az összegig kötelező szövetségi betétbiztosítás van érvényben - zárolják, s egy később meghatározandó kulcs szerint egyszeri adóval sújtják. Londoni elemzők szerint a nagybetétesek megtakarításaik akár negyven százalékát is elveszíthetik. A százezer euró alatti kisbetétesek mentesülnek az adó alól, így 'a szigetország megmentését' gyakorlatilag zömmel az orosz és brit hátterű - tehát az országon kívüli tevékenységet végző - cégek megsarcolásával oldják meg. A ciprusi pénzintézeti rendszert fölsegélyezve lebontják ('szanálják) - 'kisöprik belőle a rossz hiteleket'. Ezekkel a módszerekkel előteremthető a közel hatmilliárd euro-s önrész, és Ciprus megkaphatja a tíz milliárdos hitelcsomagot.
A megtakarítások eme megadóztatása a hagyományos, merev, előírásos szabályokhoz olyannyira nem alkalmazkodó ('unortodox') módszer, amilyet még nem alkalmaztak az Európai Unióban. A pénzintézeti betétek ugyanis magántulajdonnak minősülnek, ezek megsarcolása komolyan csorbítja a magántulajdonhoz való jogot, hiszen utóbbit az EU-ban eddig csak bírói ítélet révén lehetett elkobozni. 2013. III. 30. Sokan azt mondják, ezzel a döntéssel sikerült csődbe vinni az euro-térség teljes hazai termékének ('GDP') alig 0,02 százalékát adó kis ciprusi gazdaságot. Pedig akár fél zsebből ki lehetett volna menteni; hogy aztán ezt mégsem tették meg, arra Csath közgazdász szerint egyszerű a válasz: a szigetországban, arányaihoz képest, hatalmas az állami szektor - kikötők, villamos- és repülőtársaságok -, amit a gazdaság fokozatos elsorvasztásával, leépítésével szép lassan magánosítani lehet majd. (Forrás: M1) A "Magyar Nemzet" március 29-ei számában arról írt, hogy a befektetési és adóparadicsomnak számított szigetország tanácsadói a baj közeledtekor felajánlották magyar üzlettársaiknak, hogy menekülésképpen Máltán nyissanak számlát. A segítség állítólag későn érkezett, a magyar milliárdok emiatt bent ragadtak a befagyasztott ciprusi pénzintézeti számlákon. Karagich, 'Blochamps Capital Pénzügyi Tanácsadó Kft" igazgató szerint a magyar 'offshore' cégek összesen egymilliárd euro-nyi összeget tartanak Cipruson, melyből a magán jellegű vagyon százötven-kétszáz milliárd forint nagyságrend lehet. A valós veszteségeket megmondani lehetetlen, de számításaik szerint összességében a magyarországi terhek a harminc-ötven milliárd forintot is meghaladhatják. A Cipruson működő magyarországi befektetések 'offshore' állapotúak, az EU-n és az euro-övezeten belül működtek, ami pénzügyi szempontból lényeges előnyöket biztosított számukra; eddig élvezhették az EU-n belül a tőke szabad áramlása adta előnyöket, és árfolyamkockázattal sem kellett számolniuk.
Másik vélemény szerint a ciprusi válság hatására egyre több pénz áramlik Ázsiába, elsősorban Szingapúrba. Úgy tudni, újabban Svájc is ide menekíti ügyfelei pénzét.(Forrás: világháló) 2013. III. 31. Álságos a magyarázat a ciprusi bankbetétek megcsapolására, az, hogy a szigetország pénzintézeteiben orosz oligarchák offshore vagyonai vannak. Csath közgazdász úgy véli, álságos az EU részéről hallott magyarázat, amelyik szerint nem is olyan nagy baj ez a szokatlan intézkedés, mert a ciprusi bankokban orosz kiskirályok adózatlan 'offshore' pénze van. Ha ez lenne ugyanis a valódi ok, akkor több más adóparadicsomban is indokolt lenne hasonló lépés, például Liechtenstein-ben vagy egyes szigeteken, ahol szintén rengeteg adózatlan pénz gyűlt össze. A mostani megoldás valódi oka az, hogy Cipruson nagyon erős, sikeres, jól működő bankrendszer működik, ami valószínűleg csípi más országok pénzintézet-tulajdonlóinak szemét. Ezek a pénzintézetek bevásároltak görög állampapírokból, ám nem számíthattak arra, hogy a szomszédos ország válsághelyzetének egyik megoldása ezen eszközök részbeni leírása lesz, EU-s döntés alapján. Ezek után a ciprusi bankoknak jelentősen kevesebb lett a pénze, vagyis tulajdonképpen az EU döntötte gazdasági zűrzavarba a szigetország bankjait. Megoldásként pedig azt választották, hogy részben a betétesek pénzeljék a veszteségeket – tette hozzá. Úgy tűnik, hogy a gazdag országok, amíg a szegényebbekből hasznot lehetett húzni, azt köszönettel elfogadták, de most, amikor utóbbiak a szövetségi vezetés hibájából bajban vannak, a módosabb államok elfelejtették, hogy van közösségvállalás meg felzárkóztatás – mondta. (Forrás: Kossuth) 2013. III. 31. (vasárnap) A vagyondézsma már ismert elemei tizenegy milliárd euro-nyi nem biztosított betétrészt sújthatnak az első becslések szerint. A feltételek szigorítása azt jelenti, hogy Ciprusnak mint országon kívüli tevékenységet végző cégek ('offshore') pénzügyi központjának vége - írta a 'Reuters' hírügynökség. A legnagyobb ciprusi bank, a 'Bank of Cyprus' nagy-betétesei a megtakarításuk több mint hatvan százalékát veszíthetik el, a ciprusi Központi Bank hét végi közleménye szerint. A száz ezer eurónál nagyobb betétek 37,5 százalékát elveszik, és cserébe a betéttulajdonosok jelenleg forgalomképtelen részvényeket kapnak a 'Bank of Cyprus'-ból, a pénzintézet tőkeemelésének keretében. Az érintett betétek további 22,5 százalékát befagyasztják, ennek sorsáról majd az általános pénzügyi rendezés keretében döntenek, néhány hónapon belül, de addig sem fizetnek rájuk kamatot. A száz ezer euro-nál kisebb - vagyis az EU-ban szokásos betétbiztosítással védett - pénzintézeti betéteteket nem veszik igénybe a 'bankmentés' hazai forrásteremtéséhez, ami az EU és az IMF tíz milliárd euro-s 'mentő' előirányzatának feltétele volt. Ciprusnak közel hat milliárd euro-val kell kiegészítenie a műveletsort. (Forrás: MTI)
Macedóniában
2013. III. 2. Szláv, majd albán tüntetők tüntetése vezetett összecsapásokhoz Szkopjé-ban, miután egy volt albán lázadóvezér kapta a macedóniai hadügyminiszteri tisztséget.
Az APA, osztrák hírügynökség jelentése szerint március 1.-én szláv fiatalok tüntettek az ellen, hogy nemrég védelmi miniszterré nevezték ki Dzsaferi, egykori albán lázadóvezért, akit Forina parancsnokként is ismernek s aki 2001-ben még parancsnoka volt az úgynevezett Albán Nemzeti Hadsereg egyik harci alakulatának. A tiltakozás után tizennyolc embert vettek őrizetbe, számosan megsebesültek, köztük tizenegy rendőr. Albán tüntetők válaszoltak az előző esti megmozdulásra, ennek négy sebesültje volt. Mindkét egymást követő estén autókat törtek össze, a város központjában kövek röpködtek, szombaton egy macedón zászlót is elégettek.
Dzsaferi jelenleg a macedóniai albánok legnagyobb pártjának, a kormányzásban részt vevő 'Demokratikus Unió az Integrációért' politikai alakulatnak a tisztségviselője,
Annak idején a macedóniai albán lázadók hónapokig harcokat vívtak a kormányerőkkel. Az összecsapásoknak a 2001-es Ohridi Egyezmény vetett véget; ennek egyik hozadékaként az albánok nagyobb képviselethez jutottak a közhivatalokban. (Forrás: MTI)
.