.
Résztartalom:
Görögországból:
Idegen tulajdonba kerülő görög szigetekről
Lengyelországban:
Varsói tanácskozás Kínával
Romániában:
Újabb kormányváltás -
egyebek mellett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen alapított magyar kar miatt bizalmatlansági indítványt terjesztett be szociálliberális ellenzéki szövetsége a bukaresti kormány ellen
Még idén az Európai Bizottság elé kerülhet a Benes-dekrétumok ügye, magyar kezdeményezésre
Pakisztán is atomtöltet hordozására alkalmas közepes hatótávolságú rakétát próbált ki
North America:
United States
The massive Dunn Solar Telescope in the tiny community of Sunspot.
Európáról:
Görögországból:
Idegen tulajdonba kerülő görög szigetekről
Április elején Hamad bin Kalifa ász-Száni sejk, Katar emírje vásárolta meg 5 millió euróért Oxia-t, a négy négyzetkilométeres, Jón-tengerben fekvő lakatlan szigetet. Az áruba bocsátó görög család nagy része már kivándorolt Ausztráliába. Az eladásra ajánlott kisebb görög szigetek közt legvonzóbbnak mondott a sziklás Patroklosz, amely a Szóunió-foknál fekszik, az ókori tenger-istennek, Poszeidónnak emelt templom közelében. A mintegy négy négyzetkilométeres sziget egy kilométerre sincs Athén partjaitól, és állítólag 100 millió euróba kerül. Görög médiahírek szerint eladásra ajánlanak két további Jón-tengeri szigetet, Provadit és Modit is. Áruk 1 és 3 millió euró között van. Valódi ékszernek számít a Kikládok-szigetcsoport néhány apró szigete is.
A görögök többsége a kiszabott takarékossági intézkedések következtében az elmúlt három évben jövedelmének csaknem 25 százalékát elveszítette.
Lengyelországban:
Varsói tanácskozás Kínával
Kína elkötelezte magát, hogy európai szinten pénzügyi szerepet vállal a gazdasági válság megoldásában. Közép-Európa fejlesztésére is hajlandó komoly forrásokat rendelkezésre bocsátani.
Tízmilliárd dolláros speciális hitelkeretet nyit Peking a kelet-közép-európai infrastruktúra, az új technológiák és a zöld gazdaság területén megvalósítandó beruházások támogatására - jelentette be a kínai miniszterelnök április 26-án, a Varsóban zajló Lengyelország - Közép-Európa - Kína gazdasági fórumon. A csúcstalálkozón a térség 16 országa képviseltette magát, közülük 14 kormányfői szinten. Ven Csia-pao hozzátette: Kína a beruházási együttműködés erősítése érdekében kínai - közép-európai alapot is létrehoz, amelyben szándékai szerint az első fázisban 500 millió dollár gyűlik össze.
Az európai körúton tartózkodó kínai kormányfő azt is közölte, hogy Kína kész valutacsere-megállapodásokat kötni kelet-közép-európai országokkal.
Kína az utóbbi években már több ilyen egyezményt kötött elsősorban fejlődő országokkal, azzal a céllal, hogy ösztönözze a jüan használatát a nemzetközi kereskedelemben.
A kínai és a közép-és kelet-európai kormányfők kerekasztal-beszélgetésén részt vett a lengyel fővárosban Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos is. A kerekasztal-tárgyaláson mondott beszédében Orbán kiemelte, hogy Európát adóssághalmok alól kell kiásni, amiben olyan szövetségesekre van szüksége, mint Kína. "Az új alapokra helyezett világban új szövetségek születnek" - hangsúlyozta a kormányfő. Úgy vélte: azok az országok lesznek sikeresek, amelyek belső megtakarításokkal el tudják kerülni a külső adósságcsapdát, amelyiktől Magyarország például ebben a régióban a leginkább szenved. Kitért arra: az alacsony költségvetési deficit biztosíthat sikert az országoknak, mert a külső pénzügyi függés korlátozza az államot abban, hogy testére szabott saját gazdaságpolitikát kövessen. Azt is kiemelte, hogy a foglalkoztatottság magas szintre emelése és a jól működő pénzügyi szektor mellett az erős ipar biztosítja az országok sikerét.
Orbán Viktor miniszterelnök a kínai kormányfővel kétoldalú megbeszélésen a magyar gazdaság fejlesztésének támogatásáról, fejlesztési forrásokról és pénzügyi együttműködésről tárgyalt. Hangsúlyozta, hogy Magyarország halad afelé, hogy Kína az egyik legjelentősebb szereplője legyen a magyar gazdasági életnek. Kifejtette: szó esett egy átfogó gazdasági megállapodásról is. Idén a kínai miniszterelnök meghívására Kínába látogat.
Azt mondta, a közép-európai keretet a határokon átnyúló fejlesztések, azaz a vasút-és útfejlesztések támogatásaként értelmezi a magyar fél, és ettől függetlenek azok a támogatások, amelyekről minden ország külön tárgyal a kínaiakkal.
A China Daily varsói tudósításában azt emeli ki, hogy 2015-re Kína a térség országaival 100 milliárd dollárra kívánja növelni kereskedelmének forgalmát. Peking 10 milliárd dolláros hitelkeretet biztosít olyan közös projektek megvalósításához, amelyek az infrastruktúra, a csúcstechnológia és a környezetvédelem területét érintik.
(MTI - 2012. IV. 26.)
egyebek mellett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen alapított magyar kar miatt bizalmatlansági indítványt terjesztett be szociálliberális ellenzéki szövetsége a bukaresti kormány ellen
A bukaresti kormány fő erejét alkotó Demokrata Liberális Párt és a kormányban részt vevő RMDSZ bejelenti: törvényhozói részt vesznek majd a bizalmatlansági indítvány vitáján, de a titkos szavazáson nem.
Április 27.-én évek óta az egyik legszorosabb bizalmi szavazás volt várható. A törvényhozók titkos szavazás keretében voksolnak. Ha a bizalmatlansági indítványt elfogadja a bukaresti parlament, megbukik a 2012. februárjában hivatalába lépett Ungureanu-kormány.
A bizalmatlansági indítványt 236 törvényhozó szavazta meg .
Az előző hetekben 11 törvényhozó állt át az ellenzékhez a kormány fő erejét alkotó Demokrata Liberális Pártból.
A kormány menesztése után Traian Basescu államfőnek előbb a parlamenti pártokkal kell konzultálnia, majd kormányalakítási megbízást adnia egy általa kiválasztott miniszterelnök-jelöltnek. A jelöltnek tíz napon belül kell kormányát kialakítania és az összeállított kormány-névsort bizalmi szavazásra a parlament elé terjesztenie.
Ponta és Crin Antonescu, az ellenzéki szövetség másik társelnöke délután még tárgyalt egyes nemzeti kisebbségek frakciójával, amelyiknek a tagjai közül többen megszavazták az Ungureanu-kabinet ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, így járulva az addig általuk is támogatott kabinet megbuktatásához.
A román államfő most reményét fejezi ki, hogy minél hamarabb sikerül hivatalába lépnie a kabinetnek, és így folytatódhat a Nemzetközi Valutaalap éppen folyamatban lévő, bukaresti felülvizsgálati látogatása.
Victor Ponta pedig bejelentette: a fő feladata az, hogy a választásokig biztosítsa a kormányzást, és meggyőzze az embereket arról, hogy Romániában jó irányba haladnak a dolgok.
Ponta 2001-ben bukkant fel a román politikában. Annak az Adrian Nastase volt román miniszterelnöknek a felfedezettje, akit feleségével együtt a román Legfelsőbb Bíróság és Semmítőszék három-három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt folyó év március 30-án, azonban már nem nem korrupciós bűncselekmény, hanem zsarolás miatt. Nastase korabeli támogatásának köszönhetően Ponta a Szociáldemokrata Párt ifjúsági szervezetét vezette, majd tárca nélküli miniszteri és államtitkári tisztséget is betöltött. 2010 óta volt elnöke a mondott pártnak. Politikai pályafutása előtt ügyész volt.
Európai Unióról:
Az Európai Parlament (EP) petíciós bizottsága elfogadta Bagó Zoltán fideszes EP képviselő indítványát, amelyben az egykori csehszlovák Benes-dekrétumok egyes pontjait vitatja. A Benes-dekrétumokat a második világháború után hozták Egy részük kimondja az ott élő magyarok és németek kollektív bűnösségét. A jogszabályok mindmáig léteznek Szlovákiában és Csehországban, azokat a szlovák és a cseh parlament még meg is erősítette. A pozsonyi parlament ráadásul hangsúlyozza is, hogy a dekrétumok sérthetetlenek.
(Magyar Rádió Krónika - 2012. IV. 27.)
India után Pakisztán is bejelentette, hogy sikeresen kipróbált egy új, atomtöltet hordozására használható, közepes hatótávolságú rakétát, amelyik egy korábbi változat továbbfejlesztése
Ezt a pakisztáni hadsereg közölte.
A kipróbált ballisztikus rakéta - a Hatf-IV (Sahín-1A) - hatótávolságát nem közölték. A korábbi verzió maximum 750 kilométer távolságban lévő célpont elérésére volt képes. Iszlámábád előzetesen figyelmeztette Újdelhit, más országokat, hogy ballisztikus rakéta tesztelésére készül. A szomszédos India a múlt héten jelentette be, hogy kipróbált egy atomtöltet célba juttatására alkalmas, új, 5000 kilométeres hatótávolságú rakétát.
Amióta 1947-ben felszabadult a brit gyarmati uralom alól, a két dél-ázsiai ország három háborút is vívott egymással. Viszonyuk jelentősen azután javult, hogy 2004-ben béketárgyalásokat kezdtek egymással. A közeledési folyamatot a pakisztániak által végrehajtott 2008-as mumbai terrortámadás után India megszakította. 2010 április végén a két ország miniszterelnöke újból tárgyalt egymással egy Bhutánban tartott regionális konferencián, s megállapodtak, hogy lépéseket tesznek kapcsolataik normalizálására.
(MTI - 2012. IV. 25.)
North America
United States
The massive Dunn Solar Telescope in the tiny community of Sunspot.
Sunspot may be the geekiest town in America. It's an unincorporated community full of scientists and support staff for the National Solar Observatory. Built in 1969, the Dunn Solar Telescope is the largest of several solar telescopes on Sacramento Peak. It rises 13 stories above the ground, but reaches even farther into the earth. The telescope's bottom part consists of 230 feet hidden in the ground. That must have been some dig. The whole thing weighs more than 250 tons. The rotating part of the telescope (all 200 tons of it) is suspended at the top from a massive tank containing 10 tons of mercury. That makes it so easy to rotate, it can be done by hand. The solar telescopes at Sunspot are used to investigate solar flares, record what the sun looks like each day, and observe sunspots. This is how we learn about the sun's temperature, chemical composition, and magnetic field. If an alien ever pops out of the sun, the scientists at Sunspot will be among the first to know. (CNet - April 23, 2012): https://tinyurl.com/y7gtph8