.
Résztartalom:
Délvidéken:
A temerini fiú(k) (Video)
Délvidéki Magyar Kulturális Stratégia: 2012 - 2018
Erdélyben:
Mikó Imre-terv: a gazdasági összefogás programja: az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vitairata
Felvidéken:
Sajnálja a Malina Hedvig ügyet a szlovák kormány
Partiumból:
George Patakival találkozott Nagyváradon Tőkés László
Videó
Délvidéki magyar kulturális stratégia: 2012-2018
Erdélyben:
Mikó Imre terv: a gazdasági összefogás programja
http://tinyurl.com/7u8zlz6
"A romániai és magyarországi kormányzat, valamint az erdélyi magyarság számos összecsengő törekvése együttes erőfeszítésekkel lehet sikeres, melyeknek a gazdaságfejlesztés az egyik kulcstényezője. A szándékok háromoldalú összehangolására új megközelítések kellenek, a Mikó Imre Terv ezt képviseli."
Felvidéken:
Sajnálja a Malina Hedvig ügyet a szlovák kormány
Sajtónyilatkozatban fejezi ki sajnálkozását Malina Hedvig ügye miatt – döntött a szlovák kormány, miután a strassbourgi Európai Emberi Jogi Bizottság jóváhagyta a szlovák állam és Malina Hedvig megállapodását. Pozsony így ismeri el, hogy Malina Hedvig panaszosnak az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogai sérültek. Mivel sokáig a támadás tényét is igyekeztek letagadni, a felvidéki magyar leány jogorvoslatért a strasbourgi bírósághoz fordult.
Malina Hedvig Nyitrán, 2006 augusztusában magyar beszéde miatt megvert felföldi diáklány.
(2012. február 01.)
Partiumból:
Az erdélyi magyar felsőoktatás állami finanszírozása, Székelyföld területi autonómiája, a romániai magyar őshonos kisebbség szabadságának és egyenjogúságának biztosítása érdekében szólalt fel Nagyváradon New York állam volt kormányzója, akit fogadott Tőkés László.
Az Európai Parlament alelnökének, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökének sajtóirodája az MTI-hez is eljuttatott közleményében beszámolt arról, hogy a republikánus amerikai politikus jelen volt a Nagyvárad-Olaszi Református Templomban, ahol a keresztények egységéért meghirdetett ökumenikus imahét keretében Tőkés László - a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület volt püspökeként - hirdetett igét.
George Pataki az istentisztelet utáni felszólalásában magyarul köszöntötte a gyülekezet tagjait, majd angol nyelvre átváltva elmondta: megtiszteltetés számára, hogy Tőkés László vendége lehet, egy olyan emberé, akit Amerikában is nagyra becsülnek a romániai rendszerváltásban játszott szerepéért, illetve az emberi és a kisebbségi jogok védelmében vívott küzdelméért.
Hozzátette, hogy a magyar nép igazi szabadsága csak akkor teljesedik ki, ha a kisebbségi sorsba került nemzettársak számára is biztosítják az őket megillető jogokat, mint például az anyanyelv használatához vagy az oktatáshoz való jogot.
A romániai magyar felsőoktatás helyzete volt a fő témája annak a sajtótájékoztatónak is, amelyet Tőkés László és George Pataki közösen tartott. Tőkés László bevezetésképpen felidézte a volt kormányzó 2006-os látogatását. A magyarok jogai melletti kiállás egy másik példája a felvidéki Selye János Egyetemen tartott előadás, melynek keretében George Pataki a demokráciaellenes szlovák nyelvtörvény ellen is felemelte szavát - idézte fel az EMNT elnöke. Pataki a sajtótájékoztatón elmondta: Romániában bőven van még mit tenni az anyanyelvhasználati jogok és más kisebbségi jogok érvényesítésének területén. Úgy vélte, hogy a román államnak támogatnia kellene a kisebbségi felsőoktatást, szerinte a magyar anyanyelvű diákoknak nincs elég lehetőségük megszerezni a felsőfokú képesítést. Tőkés László mindehhez hozzáfűzte: "Adófizető polgárai vagyunk Romániának, jogunk van ahhoz, hogy költségvetési forrásokból támogassák egyetemeinket".
Román újságíróknak a székelyföldi területi autonómiára vonatkozó kérdése kapcsán Pataki kifejtette: Székelyföld egyedi kultúrával, értékekkel, sajátos nyelvezettel, történelemmel rendelkező régió. "Aki ismeri New York állam térképét, az pontosan tudja, hogy azon belül számos autonóm régió működik, saját kultúrákkal, etnikumokkal, és mindez összhangban áll az állam törvényeivel" - fogalmazott a politikus.