949 10 17.
A szellemi elit működéséről
"Semmit se higgy el, legfeljebb olyan tekintélynek, akinek tudása, ítélőereje s jelleme meggyőzött. Ne azt tartsd igaznak, amit sokan ismételnek, hanem azt, amit megvizsgáltál, s lelkiismeretesen elmértél. Nem a nagykép teszi a tudományt, s nem a népszerűség ad szellemi rangot. A dolgokban magukban rejlő igazságot fejtsd ki: ne akard a magad rögeszméit ráerőltetni a valóságra, a tudomány háló, amellyel a világ roppant tengeréből csak néhány halat tudsz kifogni... A kollégiumban tanultuk meg, hogy a műveltség folytonos erőfeszítés, küzdelem a lomhaság, a pusztulás hatalmaival, hogy a múlt csak akkor igazán értékes, ha folytatódik s termékenyít, és hogy az egyéniség csak az emberek nagy közösségében találhatja meg értelmét s igazolását. Fellengzős szabadságunkból így lett a lelkiismeret szabadsága, különcködő egyéniségünkből jellem, szétágazó, töredékes, mohó tanulmányainkból kerek, magyar és emberi műveltség. Az, amit mi Európa titkának éreztünk: szabad sokszínűség és önkéntes egység."(Forrás: Keresztury: Az élő iskola. Válasz, 1947. 1. 70-71. o.)
Jelentés az Eötvös-kollégiumban szeptember 26-án tartott népgyűlésről, melyen a leleplezett Rajk-banda ügyét tárgyaltuk meg. (...) Kardos elvtárs hozzászólásában elmondta, hogy Lator, Károlyházi és Lipták kollégisták eddig is destruktív vagy közönyös magatartást tanúsítottak a népi demokráciával szemben. Mostani magatartásuk is ezt bizonyítja. Részletesen ismertette az ellenük fölmerült vádakat és megállapította, hogy ezek az emberek nem valók a kollégiumba. Miklós elvtárs ezek eltávolítását javasolta. Lutter, Horn, Békéssy és Dux elvtársak egyhangúan az eltávolítást javasolták hozzászólásaikban. A kollégium tagsága egyhangúlag kézfeltartással, a javaslat mellett döntött. Az előadó - megígérve, hogy másnap a Pártszervezet elé terjeszti a javaslatot - bezárta a népgyűlést. Budapest, 1949. szeptember 30. (Forrás: Eötvös József Kollégium Levéltára)
Eötvös Kollégium Igazgatóságának Budapest, Tárgy: Kollégiumi tagok kizárása Értesítem az igazgatóságot, hogy Kanócz, Domokos, Németh (később Németh G.), Horányi, Kővári, Károlyházi, Lipták Bruckner , Lator, Rézl, Benyhe és Vekerdi hallgatóknak a kollégiumi tagságát megszüntetem, és tudomásul veszem, hogy Fodor és Somogyi hallgatók kollégiumi tagságukról lemondtak. A miniszter rendeletéből Dr. Buday s. k. min. s. titkár A kiadvány hiteléül: Simon irodavezető Budapest, 1949. október 16.-án
Távozásom után lefolyt a tisztogatás, az ítélőfórummá alakult hangadók kizárták a legjobb kollégistákat. Helyes volna egyébként - végre pontosan számbavenni, hogy mi lett a "kizártak"-ból és mi a "kizárók"-ból. Az egyik oldalon egyetemi tanárok, akadémikusok, jeles költők, bírálók, szerkesztők, jó hírű tanárok köszöntenének ránk, a másikon néhány meghasonlott lelkű halott, kesernyés szakember, észretért tanár, szorgoskodó újságíró... Ma már újra sokan fölismerik, hogy a "kiművelt emberfők", a szellemi elit működése nélkül megzápulnak a legjobb szándékú vállalkozások is.... (Keresztury: Emlékezés az Eötvös Collegium utolsó éveire. Valóság, 1989. 3. 83. o.n.)
.